Prostorné havlíčkobrodské Havlíčkovo náměstí patřilo celé sobotní dopoledne prodejcům konzumních brambor k zimnímu uskladnění, ale v nabídce nechyběly ani sadbové odrůdy. Pěstitelé z Vysočiny přivezli stovky napytlovaných „zemáků", které si lidé za kulantní cenu odváželi za přispění různých ručních vozíků či osobních automobilů.

„Přijeli jsme koupit dva centy konzumních brambor na zimu tak, jako každý rok, protože ve sklepě vydrží prakticky celou zimu. Těch nahnilých je minimum. Navíc je stále kupujeme od stejného pěstitele. Proto ani nelitujeme trochu delší jízdy z našeho domova," uvedli manželé Noskovi od Golčova Jeníkova.

Pudinky i knedlíky

Ovšem na dračku nešly jen brambory. Druhou pomyslnou příčku zájmu obsadila cibule. Tu si kupující od prodejního pultu odnášeli najednou i po třech nebo čtyřech pětikilových sáčcích. Fronta čekajících se po celé dopoledne točila před stánkem s nabídkou potravinového sortimentu škrobárenských firem. Zde se těšila zájmu široká chuťová paleta pudinků nebo bramborových knedlíků v prášku a podobně. A snad každý z více než tisícovky přítomných na náměstí si v chladném dopoledni neopomenul koupit čerstvě usmažený bramborák a na místě jej hned zhltnout. Vždyť pouze od osmi do deseti se jich prodalo 600 kusů.

Zábavným doplňkem bramborového dopoledne byly tradiční soutěže pro veřejnost. Ta nejatraktivnější, v podobě škrábání tří kilogramů brambor na čas, přilákala devět soutěžích.

Nejobratnější a nejrychlejší při práci se škrabkou v ruce byl Miloš Pejšek z Havlíčkova Brodu, který dokázal porci brambor zbavit slupky zhruba za dvě minuty a jasně zvítězit. Jinak to byla rodinná záležitost, protože v těsném závěsu na druhém místě skončila manželka Jana.

„Přiznávám, že doma i vařím a samozřejmě škrábu brambory, které jako jídlo miluji. Navíc jsem soutěživý typ člověka," zdůraznil Miloš a dodal:"V loňském roce zde nejrychleji škrábala a zvítězila manželka, a tak jsem na dnešní svůj výkon pyšný. Nakonec i ta finanční odměna za vítězství je příjemná."

V soutěži o co nejpřesnější odhad váhy jedné velké erteple se usmálo štěstí na Jana Kroupu ze Žďáru nad Sázavou.
Ten přesně ze stovky tipujících určil, že brambora váží 1,04 kilogramu a odměna jej rovněž neminula.

Jaroslav Švanda