„Zejména pak kapra, který je určen pro tuzemský vánoční trh, a také štik, candátů, línů a dalších druhů, pro které si přijedou odběratelé až z Itálie a Německa," uvedl majitel Rybářství Vysočiny Josef Nikl.

Ten dodal, že bez ohledu na letošní velmi horké a na srážky podprůměrné léto jsou dosažené přírůstky u kapra docela slušné.

„V průměru bude mít kolem tří kilogramů," konstatoval majitel Rybářství Vysočiny Nikl. „Cenu, za kterou budeme vánočního kapra prodávat, stanovíme až po skončení letošních výlovů. Markantní rozdíl s cenou loňskou, která se pohybovala kolem osmdesáti korun za kilogram, ale nepředpokládám," pokračoval Nikl.

Řeku rybáři zatáhnou v sobotu 24. října za svítání. Postará se o to necelá třicítka mužů.

„Kdo chce vidět průběh celého výlovu, ten si bude muset přivstat. Litovat ale rozhodně nebude, je to zajímavá a atraktivní podívaná," řekl Nikl s tím, že již kolem osmé hodiny zahájí rybáři prodej ryb přímo na hrázi, a to za výhodné ceny.

„Například za kilo kapra zaplatí kolem šedesáti korun," upřesnil Nikl. Vylovené ryby odvezou nákladní vozy z Řeky do sádek v Havlíčkově Brodě. Odtud pak budou před Štědrým dnem distribuovány do prodejních stánků.

Tržního kapra mají také v Kazbalu

Řeka ale není jediným rybníkem v okrese, který chotěbořským rybářům vydá své bohatství.

„Tržního kapra máme také v Kazbalu nedaleko Jarošova u Uhelné Příbrami, v Kuníku u Leštiny a v dalších rybnících. Lovit ale budeme i kapří násadu z Doubravníka a Malého Dářka na Žďársku," vyjmenoval Nikl.

Tradiční podzimní výlov letos naopak nečeká Kachličku u Skály.

„Rybník je vypuštěný. Provedli jsme tam nákladnou rekonstrukci hráze," vysvětlil Petr Kulhánek, vedoucí úseku rybářství a zemědělství společnosti Kinský Žďár, která na rybnících v této oblasti také hospodaří. „V příštím roce ale již rozhodně bude Kachlička opět mezi rybníky, které budeme lovit," uzavřel Petr Kulhánek.