Zubaře nemá Přibyslav už čtyři roky. Jediná zubařka v Přibyslavi odešla na mateřskou. „Kam a ke komu máme na tu dobu chodit, když jiný zubař v Přibyslavi není. U dospělého to zas takový problém není. Já už mám naštěstí třetí zuby, ale jde o vnuky. U mladých se zuby kazí rychle,“ posteskla si například Marie Jakoubková z Přibyslavska . Edita Ouvínová z Přibyslavi jezdí k zubaři dokonce až do Brna.

Chybějící zubař je podle místostarosty Michaela Omese v Přibyslavi kámen úrazu. „Mluvil jsem nedávno s naší zubařkou. Má zájem se do ordinace po mateřské vrátit, ale neví kdy. Někteří lidé z Přibyslavi jezdí k zubaři jinam, což je případ naší rodiny. Další hledají doktora a pořád marně,“ poznamenal.

Nestabilní skále u Ledče nad Sázavou hrozí sesuv.
Pohyb nebezpečných skal v Ledči sledují čidla

Město nechce do hry o novou ordinaci vstupovat finančně. „ Město zaplatí zubaři ordinaci, ale donutit ho, aby ošetřoval hlavně místní pacienty nelze. Jsme ochotni novému zubaři nebo zubařce pomoci se získáním dotace na ordinaci a s případným pronájmem,“ upřesnil starosta Martin Kamarád. Podle Omese radní jednali i s Romanem Šmuclerem, prezidentem České Stomatologické komory. „Řekl nám že stomatolog je podnikatel a nelze ho nutit, aby jel ošetřovat pacienty tam, kde zubař chybí. Zubařů na počet obyvatel je prý dost, ale já myslím, že něco je špatně,“ povzdechl si místostarosta.

Přibyslavská anketa

Účastnilo se skoro sto čtyřicet lidí. Nadpoloviční většina hlasovala elektronicky. Nejvíc lidí hlasovalo ve městě, ve věku od třiceti do padesáti. V místních částech hlasovali jednotlivci. Převládaly rodiny s dětmi. Nejvíc jim chybí zubař a supermarket. Podnikatelům parkovací místa. Kladně lidé v Přibyslavi hodnotili, dobré dopravní spojení, čistou přírodu a klid.

Zdroj: Město Havlíčkův Brod

Nedostatek obchodů, na který si lidé v Přibyslavi stěžovali, ve městě vyřeší podle starosty stavba supermarketu u hřbitova. „Je tady jedna samoobsluha a Vietnamec. Samoobsluha má vysoké ceny, protože si to může dovolit. Žádná konkurence tady není,“prohlásila Věra Doležalová z Přibyslavi.

Ještě letos si obyvatelé Přibyslavi nakoupí v novém supermarketu. To slibuje investor, společnost Penny. Supermarket postaví na pozemku vedle hřbitova. „ Chceme zahájit stavbu na  přelomu března a dubna s tím, že hotovo bude v říjnu,“ informoval Tomáš Kubík tiskový mluvčí společnosti Penny s.r.o. Vše je ale podle Kubíka závislé na na komplikované situaci na stavebním trhu, kdy chybí stavební materiál a dělníci.

V dotazníku odpovídaly nejen domácnosti, ale samostatně ti místní podnikatelé. Těm chybí ve městě parkovací místa. Potvrdil to například Miroslav Malý z Ekoservisu. „V Přibyslavi je parkovacích míst málo. Ve všední den je náměstí doslova narvané,“ konstatoval. Stejný názor má i Jiří Henzl z místní autodílny. „Jak vypadá parkování v Přibyslavi? Stačí se podívat,“ řekl Deníku.

Místostarosta Michael Omes vidí největší problém s parkováním na náměstí, kde je plno hlavně ve všední den, o víkendu je tam naopak prázdno. „V ostatních částech města mají lidé většinou svoje garáže. Parkovat se dá v případě nouze u kulturního domu, u firmy ACO, na nádvoří zámku. Parkování na náměstí řeší jeho přestavba, kterou chystáme. Parkovací místa budou také u supermarketu,“ vysvětlil Deníku.