„Opět pohodové nedělní dopoledne, kávička na balkoně. A co to je po pohodě. Jede hulvát se sekačkou,“ komentuje ukázkový příklad Josef Marek z Havlíčkova Brodu.

Místo, kde ale takovou vyhlášku mají a funguje, jsou Podmoklany na Ždírecku.

„Podle vyhlášky je posledním dnem, kdy je možné používat hlučné pracovnístroje, sobota. V neděli má být klid,“ konstatoval rázně starosta obce Jiří Zatřepálek. Jak vysvětlil, vyhlášku zastupitelé přijali na základě častých stížností místních obyvatel na víkendové chalupáře, kteří hlavně v neděli řezali dřevo a sekali trávu o sto šest. „Zatím jsme nemuseli sáhnout k razantním krokům, které představuje například pokuta. Případy porušení vyhlášky řešíme domluvou, a zatím to funguje. Někteří chalupáři si sice stěžují, že mají na údržbu svého majetku málo času, ale přitom přijíždějí na chalupy už v pátek. Takže mají na řezání dřeva a sekání zahrady dva dny. V neděli ať dopřejí sousedům klid,“ řekl starosta.

Vedení města Ždírec nad Doubravou naopak nabádá obyvatele ke slušnosti. S údržbou trávníků máme dostatek práce a sekačky vytváří i poměrně velký hluk.

„Zamyslete se, prosím, když se chystáte sekat trávu, zda hlukem nebudete příliš obtěžovat sousedy ve vašem okolí. Volte proto den a dobu, kdy lze předpokládat, že hluk sekaček nebo jiných strojů bude vaše sousedy obtěžovat co nejméně. Vždy je to i o dohodě a vzájemném pochopení mezi sousedy," vzkázal ždíreckým místostarosta František Němec a upozornil na občanský zákoník, který zakazuje majitelům pozemků obtěžovat svoje sousedy jakýmkoliv způsobem.

Zákaz nic neřeší

O přijetí podobné vyhlášky se pokoušela na Ždírecku i obec Sobíňov. Nakonec od tohoto kroku tamní zastupitelé upustili. Informovali se na úřadě v Havlíčkově Brodě. Zjistili, že vymáhat dodržování vyhlášky a trestat ty, co ji porušují, bude problematické, protože rušení klidu už řeší zákon o veřejném pořádku, dokazovat jeho porušení není jednoduché, stejně jako následující přestupková řízení. Proto se v Sobíňově rozhodli od vyhlášky upustit a místo toho, například prostřednictvím obecních novin, nabádat občany k vzájemné ohleduplnosti, protože nedělní klid neruší v Sobíňově jen chalupáři, ale i někteří místní.

Prakticky ze stejných důvodů nakonec nezavedlo vyhlášku o nedělním klidu ani zastupitelstvo v Uhelné Příbrami na Chotěbořsku.

„Porušování vyhlášky je těžko postižitelné, navíc u nás zas tolik chalupářů nemáme. Těm, na které jsou stížnosti, domluvíme, anebo si to sousedé vyřeší mezi sebou,“ informoval v minulosti starosta Václav Jarolím.

V září 2014 se zřítil most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, o život přišli čtyři dělníci
Kauza zříceného mostu se vrací na začátek

Podle Marie Kollarikové ze Stříbrných Hor na Přibyslavsku dělají takové vyhlášky hlavně na vesnici jen zlou krev. Tam, kde se sousedé nenaučí vzájemné slušnosti, ani paragrafy nepomohou. „Všechno je o snášenlivosti.  Kdysi na vesnici bečely ovce, bučely krávy, kokrhali kohouti a nikomu to nevadilo. Navíc zde bylo spousta hlučných řemesel a všichni chápali, že  je to potřebné. Dnes každý vidí jen sebe. Myslím, že se tenhle národ po převratu zbláznil. Lidi se stěhují na vesnici a vadí jim, že soused řeže dřevo. Postaví si barák u silnice a stěžují si, že se práší. Postaví si barák u kravína a stěžují si že hnůj páchne,“ posteskla si Věra Jakešová z Chotěbořska.

Marie Smíšková z Havlíčkova Brodu pobývala delší dobu ve Spolkové republice Německo a jak potvrdila, jsou naše úřady a jejich místní vyhlášky velmi měkké a benevolentní.

Poměšťování vesnice, to ne

„V Německu platí zákaz používání hlučných strojů a rušení klidu dokonce i ve všedních dnech, a to kolem poledne. Stejně tak nesmíte hlukem obtěžovat sousedy po celý víkend, nejen v neděli, a nikoho nenapadne to porušit,“ konstatovala paní Marie.

Jen že já nežiju v Německu. Život na vesnici je o péči o dům i zahradu, bez hluku to zkrátka nejde! Když se štípe dříví, lítají třísky, ale když mi bohatší soused zasponzoruje plyn, milerád si odpočinu,“ reagoval ironicky Josef Schwartz, který bydlí v rodinném domku na vsi nedaleko Světlé nad Sázavou.

Podle starosty Vísky na Chotěbořsku, Ondřeje Čapka, nemají takové vyhlášky zvlášť na malé vesnici, kde se všichni znají, žádný smysl.

„To je poměšťování vesnice, a na to si u nás hrát nebudeme,“ uzavřel starosta.

Senioři komunikují. Ilustrační foto.
Chotěbořští senioři se mohou naučit pracovat s chytrým telefonem

Problémy s hlukem ze sekaček a pil řešili obyvatelé obce Dvorce na Jihlavsku. Starosta se proto rozhodl, že občany Dvorců jemným způsobem upozorní, že některým lidem se hluk strojů v neděli ráno či odpoledne nemusí líbit.

„Nejedná se o nějaký zákaz nebo vyhlášku, ale protože se tady všichni známe, rozeslali jsme všem občanům esemesku, že v zájmu sousedských vztahů doporučujeme omezení používání hlučných strojů o víkendu," popsal starosta Dvorců Luděk Smrčka.

Upozornění ve Dvorcích vzniklo také kvůli chalupářům. „Brali jsme to pouze jako omezení, není důvod k tomu hned dělat vyhlášku. Samozřejmě když někdo staví, tak stroje potřebuje nejspíš i v neděli, nemůžeme mu přikazovat, aby nedělal. Ale když přijede na víkend chalupář a začne v neděli odpoledně sekat trávu, tak se mi to zdá nevhodné,“ informoval starosta Smrčka.

V rámci sousedských vztahů

I v dalších obcích na Jihlavsku mají problémy s hlučnými stroji o víkendu. Vyhláškami je ale neřeší, neboť, jak konstatují tamní starostové vyhlášky se hrozně lehko vydávají, ale potom mnohem hůře kontrolují.

O možnosti eliminace rušení klidu o nedělích na základě dotazů obyvatel mluvili i novoměstští zastupitelé. Konkrétně se jednalo o používání hlučných strojů, jako jsou například motorové pily, cirkulárky, křovinořezy či travní sekačky, což některé obyvatele Nového Města obtěžuje. „Již v minulosti se zastupitelstvo otázkou přijetí vyhlášky omezující hlučné činnosti o víkendech a svátcích zabývalo. Dospělo k názoru, že se tato problematika má spíše řešit v rámci sousedských vztahů, nikoliv přijímáním zakazujících opatření prostřednictvím obecně závazného právního předpisu města,“ konstatoval starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Zimní stadion v Ledči pojme až 250 lidí.
Ledečský zimní stadion bude mít moderní klimatizaci