Jejich prvotní záměr, kterým byl ekonomický pronájem společnosti Futurum Regnum a přestavba tohoto historického objektu, jenž sto let sloužil školství, ve vzdělávací, kulturní, podnikatelské a společenské centrum, padl. Tedy alespoň prozatím. Uvedená společnost totiž opakovaně nedosáhla na příslušnou dotaci a budova zeje dlouhé měsíce „tichou" prázdnotou.

„Rada se proto rozhodla vypovědět společnosti Futurum Regnum nájemní smlouvu. Počátkem července se tak rozeběhla tříměsíční výpovědní lhůta," uvedl místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl. Ten dodal, že rada i nadále upřednostňuje pronájem budovy se smluvně daným předkupním právem před přímým prodejem.

Jednatel společnosti Futurum Regnum Jiří Křepelka Deníku potvrdil, že firma, která je členem Asociace institucí vzdělávání dospělých, ani napodruhé dotační peníze z fondů EU nezískala.

Zahraniční investor?

„Dvakrát nám byly peníze přislíbeny, ale bohužel jsme je nezískali. Náš záměr ale trvá dál, na tom se nic nemění. Oslovili jsme zahraničního investora, který náš projekt analyzuje. Zamlouvá se mu, samozřejmě ale hledá takovou finální variantu, která by mu zajistila alespoň minimální rentabilitu," řekl Křepelka a zdůraznil, že s havlíčkobrodskou radnicí zůstává i nadále v kontaktu a bude ji průběžně informovat. Přestavba budovy v ulici U Trojice by přišla na zhruba pětasedmdesát milionů korun.

Radní jsou přesvědčeni, že i dobu běžící výpovědní lhůty, ta skončí v září, může společnost Futurum Regnum účelně využít. Pokud jim společnost do doby jejího vypršení předloží právoplatné stavební povolení a zahájí přestavbu, může se do „hry", po stornování výpovědi, vrátit. Pokud ne, rada zváží další kroky. S největší pravděpodobností vypíše novou soutěž.

Hledání zájemce

Dřívější budova obchodní akademie ale není v Havlíčkově Brodě jediným někdejším školním objektem, který čeká na své využití. Prázdný je i areál bývalé zemědělské školy. Ten patří do majetku Kraje Vysočina.

„Kraj v této souvislosti požádal havlíčkobrodskou samosprávu o změnu územního plánu v této lokalitě. To proto, aby bylo možné i objekty někdejší zemědělské školy využívat komerčně," sdělila resortní krajská radní, Marie Kružíková.

Kraj Vysočina si již zadal, a to prostřednictvím svého majetkového odboru, takzvaný průzkum zájmu nejen o celý areál, ale také o jeho jednotlivé objekty. Potvrdil to vedoucí odboru Petr Kolář.

„Některé potencionální zájemce jsme skutečně zaznamenali, teď výsledky průzkumu analyzujeme. Očekávám, že v horizontu několika měsíců by krajská samospráva mohla zveřejnit přesně strukturovanou nabídku," konstatoval Kolář. Ten dodal, že areál někdejší zemědělské školy v Havlíčkově Brodě má svého správce. „Základní údržba včetně temperování objektů v zimních měsících je tak zajištěna," uzavřel Kolář.