Na chodník ve Dvorku čekají už dlouho. „Staví se už skoro rok. To je moc. Kolem silnice chodí děti na autobus do školy. Staří jezdí k doktorovi nebo na nákup. Není to bezpečná cesta,“ řekl Deníku jeden z místních Petr Štáfl. Autobusem jezdí do školy jeho syn Vojtěch. „Na zastávku musím jít kus po silnici. Vadí mi to. Jezdí tady hodně aut,“ poznamenal.

Chodník ve Dvorku je třeba dostavět. To si myslí i Jiří Pohořelý. „V současné době mají dělníci na stavbě přestávku, ale pak budou pokračovat. Chodník je u nás potřeba. Jako v každé zastavěné části je cesta kolem silnice nebezpečná,“ konstatoval.

Spokojený se současným stavem není ani Miloslav Jonák. „Silnice je úzká, v zatáčkách nepřehledná. Jezdí tu nákladní cisterny do Čepra Šlapanov. Když se na silnici potkají dvě auta v protisměru, chodec nemá kam uskočit,“ popsal situaci dobrovolný hasič z Přibyslavi.

Dvorek, místní část Přibyslavi, nemá svůj výbor. O vesnici se stará přibyslavská zastupitelka Ilona Loužecká. „V tomhle případě jasně kopu za Dvorečáky. Po chodníku volají dlouho a mají ho mít. Každý chce jít vyhodit odpad do kontejneru bez strachu, že vás nejbližší auto smete,“ zdůraznila.

Historie chodníku Dvorek
O chodník žádají obyvatelé Dvorku již několik let.
První soutěž na stavbu vyhlásila Přibyslav na jaře před dvěma lety.
Odhadní cena skoro čtyři miliony. Nikdo neměl zájem.
Další výběrové řízení v létě téhož roku. Opět bez zájmu.
Nové výběrové řízení v prosinci.
Zakázku získala Dopravní stavby. Začala stavět loni.
Přibyslav se s firmou rozešla už v létě, našla jinou firmu a žádá náhradu škody.

Chodník ve Dvorku je smutná a dlouhá kapitola. Soutěž na firmu, která by ho postavila, vyhlásila radnice v Přibyslavi asi třikrát, než našla zájemce. „Jednu firmu jsme našli, ale pak se s ní rozešli a dodnes marně vymáháme škody,“ vylíčil situaci starosta Přibyslavi Martin Kamarád. Nová firma měla zase problémy s materiálem. „Chodník je už skoro hotový, ale ukázalo se, že silnice je na nekvalitním povrchu, takže se musí opravit. Hotový bude do konce dubna,“ konstatoval starosta. Cena prací vzrostla na šest milionů z původních čtyř. Starosta Kamarád však zdůraznil, že bezpečnost lidí je důležitější než investované peníze.

Firmou, se kterou byla radnice v Přibyslavi nespokojena a požene ji až k soudu, je společnost Dopravní stavby s.r.o. „Smlouvu jsme museli vypovědět kvůli závažným nedostatkům v plnění harmonogramu a kvalitě prací,“ vysvětlil starosta s tím, že vše řeší právníci.

Pro šéfa Dopravních staveb Tomáše Barkoczyho je to šok. „Stavěli jsme v době covidu. Chyběli nám zaměstnanci včetně stavebního dozoru. Je to poprvé, kdy s námi byl někdo nespokojený. Skoro milion korun za tak malou zakázku je pro nás likvidační. Jsme malá firma,“ postěžoval si Deníku.

Společnost dopravní stavby působila i na jiných místech Česka. „U nás dělali dvě akce. Pokud vím, problémy nebyly,“ vyjádřil se starosta Dobříše Tomáš Vokurka.