Ten má v současné době 108 členů a letos oslavil 110 let od svého založení.

„Náš sbor má velmi dlouhou historii, byl založen již v roce 1905. Příčinou bylo zřejmě to, že velkostatek měl vlastní stříkačku a majitel Otto Mettal dal svolení k tomu, že v případě požáru v obci se může použít," uvedl starosta dobrovolných hasičů z Rozsochatce Jakub Dobrovolný a dodal, že po velkém požáru 2. ledna 1905 v pan-ském dvoře rozhodlo obecní zastupitelstvo založit hasičský sbor. „Při požáru sice byla stříkačka, ale chyběla organizovaná jednotka, která by dovedla proti požáru úspěšně zasáhnout," vysvětlil Dobrovolný. Zároveň podotkl, že původní sbor měl pouhých šest zakládajících členů.

Dobrovolní hasiči z Rozsochatce se také věnují hasičskému sportu. „Snažíme se pravidelně trénovat na zdejším fotbalovém hřišti. V zimním období se pak přesouváme do tělocvičny v místní základní škole. Ve sboru máme také třicet dva mladých hasičů a dorostenců, kteří navštěvují náš hasičský kroužek," popsal Dobrovolný.

Mladé hasiče má ve sboru na starosti Eva Jelenová.

„Kromě toho, že trénují na různé soutěže, děti a dorostenci také pomáhají při různých obecních akcích, například čistí obec od odpadků, nebo pořádají dětský den," konstatovala Jelenová.

Podle ní však pozadu nezůstávají ani dospělí, kteří pravidelně v lednu pořádají tradiční hasičský ples v místním kulturním domě. „Výjimkou není ani pálení čarodějnic a spolupořádání dalších akcí, které má pod záštitou obecní úřad," řekla Jelenová s tím, že kroužek funguje již od roku 1971.

V poslední době hasiči z Rozsochatce zasahovali především u lokálních povodní, kde pomáhali s čištěním silnice, odřezáváním spadlých stromů či odčerpávali lidem ze sklepů vodu. „Požár jsme tu již dlouho neměli, což je samozřejmě dobře," nechal se slyšet Dobrovolný. Ten dodal, že sbor má dvě stříkačky, tedy jednu speciálně upravenou na sport a druhou pro ostrý zásah. „Kromě toho máme také jedno klasické skříňové hasičské auto.

Sbor hasičů se může rovněž pochlubit tím, že jejich starší hasičské stříkačky a jedno auto jsou dokonce vystaveny v hasičském muzeu v Přibyslavi. „Na vybudování přibyslavského hasičského muzea se dokonce podíleli někteří naši členové," pochlubil se Dobrovolný.
Ten podotkl, že tři členové, kteří prošli jejich sborem, se stali dokonce profesionálními hasiči.

„Ve sboru máme také dvacet šikovných žen, které se stejně jako muži a dorostenci účastní okresních soutěží v hasičském sportu.
V současné době hasiči rekonstruují zbrojnici. „Chceme, aby byla v lepším kabátě, takže jsme natřeli fasádu a opravili vrata. Stejně tak doděláváme hasičskou klubovnu, která bude určena především pro děti v zimním období, aby se měly kde scházet," pokračoval Dobrovolný s tím, že do konce roku se snad vše podaří zdárně dokončit, jelikož chybí pouze nábytek.

Jak lze hlasovat

V tomto kole posílejte SMS 
ve tvaru DOBRACI ROZSOCHATEC na číslo 900 11 04. Cena jedné SMS je 4 koruny. Počet hlasů z jednoho telefonního čísla není omezen. Hlasovat pro SDH Rozsochatec 
lze až do pátku 
11. prosince do 15 hodin.