Za myšlenkou těchto speciálních karet stojí Sdružení pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Karty velikostí podobné těm platebním by měly nemocným pomoci rychle se dostat na WC. Je to na první pohled zdánlivá maličkost, která někomu může připadat dokonce směšná, ale pro lidi postižené chronickými střevními potížemi má zásadní význam.

Pacienti trpící těmito nevyléčitelnými chorobami potřebují jít na WC třeba i dvacetkrát za den. Takže jejich cestování po městě se řídí polohou veřejných WC. Někteří nemocní raději nikam nejedou a zůstávají doma v izolaci.

Program Týdnů pro duševní zdraví FOKUSU nabízí množství zajímavých témat i kulturních akcí.
Týdny duševního zdraví odstartují v Pelhřimově. Pokračovat budou v Brodě

Sdružení s názvem Pacienti IBD (Inflammatory Bowel Diseases, tedy se zánětlivými střevními onemocněními) představilo zhruba před čtyřmi lety nápad, jenž by nemocným mohl pomoci. Je to malá plastová kartička, která umožní nemocným rozšířit počet míst, kam si mohou odskočit a hlavně rychle.

„Kartou se mohou nemocní prokázat a požádat o přednost ve frontě na toaletu či o zpřístupnění neveřejného WC," vysvětlila předsedkyně sdružení Pacienti IBD Martina Pfeiferová.

Střevními záněty trpí podle odborníků v ČR zhruba 42 tisíc lidí. WC kartu získá každý, kdo o ni požádá Sdružení IBD a prokáže nemoc potvrzením od lékaře. Pacienti s IBD mají kartičku zdarma. Žádat o ni mohou také zdravotně postižení s diagnózou nespecifického střevního zánětu. I oni musejí ale mít formulář potvrzený od lékaře. Na rozdíl od pacientů IBD za kartu zaplatí jednorázový poplatek. Například v Německu nebo na Slovensku už existuje on-line mapa toalet, které mohou nemocní s IBD využít. U nás pomáhá takto nemocným aplikace nazvaná WC Kompas. Ta umožňuje všem uživatelům internetu, počítačů a mobilních zařízení nalézt nejbližší dostupné WC na základě geografické polohy. Aplikace je určená pro všechny, ne jen vlastníky WC Karty, a lze si ji stáhnout zdarma.