Naopak v rámci celé Vysočiny a ve třech okresech z pěti nemocnost ve čtvrtém kalendářním týdnu vzrostla. Pokles akutních respiračních onemocnění se zastavil na Havlíčkobrodsku. Aktuálně je tam 1 761 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel, po předcházejícím dvoutýdenním poklesu nemocnost vzrostla o čtyři desetiny procenta.

Pelhřimovsko hlásí nárůst počtu nemocných o devět procent na sezonní maximum 1 584 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel.
Druhý týden v řadě rostla i nemocnost v rámci celé Vysočiny. Nárůst byl sice jen o necelé jedno procento, přesto je aktuálních 1 534 nemocných druhým nejvyšším počtem v letošní chřipkové sezoně. „Nemocných stále neubývá, ani teď na konci ledna nemůžeme říct, že je letošní chřipková epidemie na ústupu," komentovala současnou stagnaci nemocnosti krajská epidemioložka Alena Dvořáková. „Pravých chřipek v rámci celé Vysočiny dokonce o dalších devět procent v minulém týdnu přibylo," dodala.

K optimismu nepřispívají ani další data. V rámci Česka nemocnost vzrostla o dvanáct procent a aktuálních 1885 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel je republikovým sezonním maximem. Letos poprvé byl průkazně překročen práh epidemie, který je dán na 1 700 nemocných. V sousedním Jihomoravském kraji je dokonce 2 270 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

Pozitivní jsou tři zprávy.

Poprvé po čtyřech týdnech na Vysočině nikdo na chřipku nezemřel, lékaři nezaznamenali ani další závažný případ onemocnění. Zatím tak na chřipku zemřelo v kraji deset lidí.

Nemocnost zatím nezavírá v masivnějším měřítku školy. Dnes končí krátké chřipkové prázdniny v MŠ v Havlíčkově Borové, jediném školním zařízení, kde v minulém týdnu omezovali provoz. „Přitom ve věkové skupině od 6 do 14 let nemocných v rámci celého kraje přibylo o 23 procent," zmínila Dvořáková.

Třetí dobrou zprávou je, že v Nemocnici Havlíčkův Brod, v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod a Nemocnici následné péče Háj v Ledči nad Sázavou skončil 27. ledna zákaz návštěv. Naopak na Pelhřimovsku, Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku zůstávají vyhlášené zákazy návštěv v platnosti.

(řra)