Pacienti tak získali cennou jistotu, že jejich hlasové ústrojí není nemocné a že jim nehrozí daleko horší zdravotní potíže.

„Loni byl o vyšetření hlasivek obrovský zájem, letos je to zatím slabší," konstatovala mluvčí nemocnice Petra Černo. Jak dodala, nemocnice přizpůsobila provoz ambulance ORL (ušní, nosní, krční, tak, aby se všem pacientům, kteří měli o vyšetření zájem, nebo přišli na běžné vyšetření, dostalo kvalitní péče. Navíc se preventivní akce protáhla i do odpoledních hodin, takže pacienti mohli přicházet na vyšetření hlasu až do třetí hodiny odpolední.

„V ambulanci ORL slouží tři lékaři," upřesnila mluvčí. „S ohledem na to, že jsme začali ordinovat kolem osmé hodiny a teď je něco po desáté, přišli na vyšetření hlasivek zatím jen tři pacienti,"informoval primář ORL Vladimír Štědrý. Jak ale dodal, není radno vyšetření podceňovat. „Z těchto tří pacientů jsme hned u jednoho z nich zjistili vážný problém, který si zaslouží foniatrickou péči," zdůraznil primář.

Akci Den hlasu pořádá nemocnice a oddělení ORL již šest let. První pacienti se nechali vyšetřit v roce 2009. Za tu dobu podle mluvčí nemocnice Petry Černo vyšetřili lékaři více než stovku pacientů, většinou šlo o malé nálezy, nic závažného neobjevili.

Pozor na chrapot

Nicméně každý rok se lékaři shodují v tom, že málo pacientů si nechává vyšetřit hlasivky během roku i mimo Den hlasu, což svědčí o tom, že zrovna toto vyšetření nepovažují za důležité. Přitom právě tímto způsobem lze odhalit některá závažná onemocnění, ať už se jedná o obecné anatomické změny na hlasivkách, funkční potíže, poruchu hybnosti či dokonce rakovinu hlasivek, jazyka a hrtanu.

„Pacient by měl zpozornět v okamžiku, kdy trpí chrapotem trvajícím nejméně tři týdny, který nepochází od běžného nachlazení," upozornil primář. Vážné poškození hrtanu hrozí především pacientům, kteří jsou silnými kuřáky, konzumují množství alkoholu, případně se pohybují často v prostředí prosyceném chemikáliemi, které dráždí sliznici. Rakovinou hrtanu trpí na Havlíčkobrodsku podle statistik asi jedno procento onkologických pacientů. Většina z nich jsou kuřáci, nebo takoví, co dlouhodobě konzumují hlavně tvrdý alkohol. Tvrdý alkohol je totiž podle slov krčních specialistů stejně škodlivý jako kouření, protože naleptává sliznice.