Od jara letošního roku nabízí brodská nemocnice opět rodičkám v porodnici službu odběrů pupečníkové krve. „Navázali jsme spolupráci s Národním centrem Tkání a Buněk Brno," upřesnila mluvčí. Toto Centrum disponuje statutem zdravotnického a tkáňového zařízení a současně statutem výrobce léčivých přípravků. Vyvíjí nové druhy léčby a zdravotnické materiály, které jsou založeny na mikro a nanotechnologii. Součástí Národního Centra Tkání a Buněk je také nejmodernější banka pupečníkové krve v České republice.

Dokumentaci vzít s sebou na sál

„Centrum je zárukou uložení pupečníkové krve pro vlastní potřebu dítěte dle nejvyšších standardů kvality. K odběru pupečníkové krve je třeba nahlásit se předem, tedy ještě před porodem, v brněnském centru," zdůraznila mluvčí Černo s tím, že potřebnou dokumentaci tedy musí maminky vyřídit již v těhotenství a přinést s sebou na porodní sál. „Bez tohoto bohužel není možné odběr pupečníkové krve uskutečnit," podotkla mluvčí.

Podle informací Národního centra tkání a buněk se pupečníková krev dárců používá
pro transplantace krvetvorby v řadě různých indikací. Mezi léčené choroby patří například leukemie, vrozené metabolické vady nebo vrozené poruchy imunity.

Vlastní pupečníková krev se pro transplantaci krvetvorby používá zatím výjimečně. K léčbě leukémií vhodná není, lze ji ale s úspěchem použít k regeneraci krvetvorby postižené druhotně, například po léčbě chemoterapií nebo ozářením. Pupečníková krev – je krev novorozence, která se nachází v cévách pupečníku a placenty a normálně se po porodu likviduje spolu s placentou a zbytkem pupečníku.
V okamžiku odstřižení pupečníku lze pupečníkovou krev odebrat, přičemž z celkového objemu pupečníkové krve se při odběru získá okolo 80 až 100 mililitrů. Pupečníková krev se složením neliší od krve dospělého člověka, zásadní rozdíl je v obsahu kmenových buněk. V pupečníkové krvi je jich mnohem víc.