„Přítomnost osoby blízké na porodním sále je v naší porodnici již dlouhodobě samozřejmostí. Přítomnost tatínka u porodu byla u nás, stejně jako v jiných porodnicích zpoplatněna, neboť s tímto úkonem je spojena jak zátěž personálu, rychlé proškolení tatínka, tak materiální vybavení a další náležitosti. Pokud tatínek či jiná blízká osoba absolvovali předporodní kurz, zaplatili dříve 500 korun, bez přípravy až 1000 korun," informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Gynekologicko-porodnické oddělení v čele s primářem Pavlem Antonínem se rozhodlo nově od 1. května letošního roku tuto službu poskytovat zdarma. Přítomnost tatínka či osoby blízké u porodu tedy již není zpoplatněna.
„Tatínek si u nás zakoupí pouze náhradní oblečení a zapůjčí si speciální obuv. Před vstupem na porodní sál se musí z hygienických důvodů převléci a přezout. Následně je oblečení likvidováno," upřesnila mluvčí. Boty musí projít sterilizací. Tato částka činí ale pouhou stokorunu.

„Chceme více motivovat tatínky či blízké osoby rodiček, aby v tento nezapomenutelný okamžik byli s maminkou a byli u toho, když přichází dítě na svět. Je to přínosné pro rodičku, miminko i pro tatínka, který může být oporou a být se svým dítětem od prvních okamžiků jeho života," řekla vrchní sestra oddělení Hana Kučírková.
Chtějí vyjít vstříc
O přítomnost osoby blízké u porodu je v havlíčkobrodské porodnici veliký zájem.

„Pro někoho však uhrazení této služby mohlo znamenat finanční zátěž. Naší snahou je vycházet rodičkám a jejich blízkým co nejvíce vstříc, zpříjemnit jim pobyt v porodnici a zbytečně je finančně nezatěžovat. Proto jsme odstoupili od zpoplatnění této služby," zdůraznila mluvčí.