Podle mluvčí nemocnice Petry Černo podání léku trvá třicet až šedesát minut, dalších hodinu je pacient pod dohledem zdravotníků. „Lék dostane pacient, kterého do nemocnice poslal ambulantní nebo praktický lékař. Podmínkou je žádanka s doporučením a diagnózami splňujícími přísné podmínky. Jinak pacient nemůže lék dostat,“ zdůraznila mluvčí.

Pacient se na léčbu musí objednat předem. „Bamlanivimab budeme podávat každý den mezi desátou až třináctou hodinou, včetně soboty a neděle, upřesnila mluvčí. Nemocnice má zajištěnou plynulou dodávku léku, počet není omezený. "V současné době máme připravené čtyři dávky, ale zatím žádný pacient nepřišel. Praktičtí lékaři ale o otm ví, že Bamlanivimab máme," dodala mluvčí.

Ilustrační foto.
Nehoda rychlíku na trati u Ronova: na koleje někdo naházel dřevěné kůly

Ovšem lék je podle Petry Černo jen pro ambulantní pacienty s onemocněním COVID-19 starší dvanácti let, s váhou alespoň čtyřicet kilo. S lehkým průběhem nemoci, nevyžadující hospitalizaci nebo podávání kyslíku. „Za předpokladu, že doba trvání příznaků nepřesahuje sedm dní a doba od zjištění pozitivity testu na SARS-CoV-2 nepřesahuje tři dny a u pacienta existuje vysoké riziko zhoršení klinického stavu,“ doplnila mluvčí. Lék je tedy vhodný například pro obézní pacienty. nemocné s žilními problémy, pro onkologicky nemocné nebo pro pacienty po transplantaci.

Odesílající lékař musí dopředu informovat pacienta, že bude léčen neregistrovaným léčivým přípravkem a obeznámit ho s přínosy a riziky léčby.Pacient musí podepsat informovaný souhlas s podáním neregistrovaného léčivého přípravku BAMLANIVIMAB – na infekční ambulanci.