„Mohu potvrdit, že mezi poškozenou rodinou z Chotěboře a havlíčkobrodskou nemocnicí došlo v letošním roce k mimosoudnímu vyrovnání. Nemocnice uhradila jak odškodné, tak i soudní výlohy včetně nákladů na vypracování znaleckých posudků. Součástí smlouvy je i mlčenlivost ze strany rodiny, proto nemůžeme sdělit, v jaké výši bylo odškodné vyplaceno,“ konstatovala právní zástupkyně poškozené rodiny Lenka Jahelková.
Nemocnice ve vleklém soudním sporu tvrdošíjně jakoukoli vinu za smrt ženy odmítala. Chybu si nepřipouštěli ani lékaři, kteří ženu operovali. Jedním z nich byl i dnes už bývalý primář chirurgie Jiří Drápela. Přestože už je v důchodu, klid od případu mít zřejmě nebude.
„Uděláme vše pro to, aby celý případ znovu otevřela i policie. Podle našeho názoru je dána trestní odpovědnost lékařů, což podporují nově vypracované znalecké posudky, které byly součástí občanskoprávní žaloby na nemocnici,“ podotkla Jahelková. Ta se navíc domnívá, že se případ nemusel tak dlouho řešit, pokud by policie postupovala důkladněji už před lety, kdy její klient podával trestní oznámení. Policie tehdy případ odložila s tím, že nešlo o trestný čin. Jahelková také upozornila, že vedení nemocnice ani lékaři po celou dobu neprojevili ani náznak sebereflexe.
Mluvčí nemocnice na dotazy Deníku v pátek nereagovala. Po rozhodnutí KS v Hradci Králové uvedla, že budou respektovat všechna soudní rozhodnutí.
Žalobou rodiny Vencelidesových na nemocnici se zabýval Okresní soud v Havlíčkově Brodě. O tom, že tamní lékaři pochybili, rozhodl soud loni v lednu. Nemocnice s rozhodnutím nesouhlasila a podala odvolání ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Ten 20. září odvolání zamítl, čímž se rozsudek havlíčkobrodského soudu stal pravomocným.
„Souvislost mezi úmrtím pacientky a operací byla jednoznačně prokázána. Proto jsme odvolání nemocnice zamítli jako nedůvodné a potvrdili rozsudek okresního soudu,“ zdůvodnila tehdy předsedkyně odvolacího senátu Alena Bačinová a dodala, že je nyní na okresním soudě, aby rozhodl o výši odškodného. K tomu už ale nedošlo kvůli mimosoudní dohodě mezi nemocnicí a poškozenou rodinou. Ta požadovala kolem tří milionů korun.
„S vyplaceným vyrovnáním jsme spokojeni,“ uvedla s odvoláním na mlčenlivost Jahelková. Podle ní peníze uhradila pojišťovna, s níž má nemocnice smlouvu.
Jaroslava Vencelidesová podstoupila operaci žlučníku jako osmačtyřicetiletá v prosinci 2011. Lékaři jí ale špatně zašili orgány, čímž docházelo k postupnému ničení jater kvůli pronikání žluči do nich. Ženě nepomohla ani dvojitá transplantace jater v IKEM Praha. Dárce se sice pacientka dočkala v roce 2015, ale její tělo nový orgán nepřijalo a žena po druhém transplantačním pokusu zemřela.