I ve vysokém věku je ve slušné kondici, byť v současné době pobývá v havlíčkobrodské nemocnici na oddělení dlouhodobě nemocných.

„Zlomil jsem si nohu v krčku, zkouším tu nohu rozchodit, ale bolí to," prozradil bývalý válečný pilot, který za svůj život prožil tolik dobrodružství, že by to vystačilo nejméně na čtyři životy.

„Ano, někdy jsem s životem hazardoval, to se přiznám. Možná je to tím, že už jako dítě jsem chvíli neposeděl, a to ani u jídla. Víte, že ze mě rodiče původně chtěli mít faráře? Ale brzy se ukázalo, že se na to nehodím. Nepřízeň osudu jsem překonával silou vůle, neměl jsem zrovna pevné zdraví, ale nepodléhal jsem slabostem a nefňukal. Ovšem nikdy mě nenapadlo, že budu naživu tak dlouho. Narodil jsem se roku 1915. Pamatuji toho tolik, dokonce císaře pána i První republiku," konstatoval Gablech.

311. bombardovací peruť RAF

Konec druhé světové války prožil v Anglii. Působil zde jako řídící letového provozu u 311. bombardovací perutě RAF.

Než se tam dostal, prošel strastiplnou cestou, která by vydala na dobrodružný román. Po tom všem, co tento poměrně drobný energický muž prožil, nelze než obdivovat jeho vitalitu i to, že po tom všem, čím prošel a po těch ústrcích, které prožil, nezahořkl a uchoval si svůj specifický humor.

Rodák ze slovenského Hrachoviště se v roce 1936 přihlásil k výzvě Tisíc nových pilotů republice.

Po vyhlášení Slovenského štátu uletěl do Polska, ale pak se dostal do pověstných sovětských gulagů. Zhubl až na 40 kilogramů, z podvýživy oslepl. Zrak se mu vrátil poté, co mu kamarádi sehnali rybí tuk.

Po napadení Sovětského svazu se dostal do Anglie. Podařilo se mu ale nalétat jen kolem padesáti hodin. Projevily se však následky gulagů, které jej nakonec vyhnaly z pilotní kabiny, a Gablech přešel k pozemnímu personálu.

Po válce byl velitelem letiště v Havlíčkově Brodě, ale v únoru 1949 musel odejít z armády. Krátce si pobyl ve vězení, se změnou režimu několikrát přišel o zaměstnání i o bydlení.

„Ten poslední dům, ve kterém žiji, jsem si postavil vlastníma rukama doslova v rekordním čase," prozradil Gablech.

Jak zdůraznil, nikdy si nenechal nic od nikoho líbit, i když věděl, že za to bude tvrdě platit. „Pamatuji si, jak jsme slavili sedmdesáté výročí narození Stalina. Přišel soudruh a vybíral příspěvky na dar. Když přišel ke mně, řekl jsem, že nedám. Nezabrali na mě ani zoufalé řeči typu: Vždyť nás osvobodil. Mě nikdo neosvobodil, já jsem se osvobodil sám," uvedl energický veterán jeden z příkladů.

Když ho po vyhazovu z armády v 50. letech ve vězení vyslýchal jeden aktivní a uřvaný „mlíčňák", nedělalo energickému válečníkovi problémy chytit mladíka za kravatu pod krkem a důrazně ho upozornit: „Na mě tady křičet nebudeš."

Komunisté prý o Imrichu Gablechovi s oblibou říkali: „No, jo, Gablech, to je hodný člověk, ale ty jeho názory." Přesto, že si Imrich Gablech užil v minulých letech svoje, nečinilo mu problémy sednout si ve své oblíbené hospůdce vedle komunisty a mluvit sním, jako s každým jiným.

„Já lidi nikdy nesoudil jen podle politického přesvědčení. Setkal jsem se s komunisty, kteří měli charakter, a naopak s nestraníky, kteří neudělali člověku nic dobrého. Paradoxně když mě někdo udal a měl jsem problémy, tak to většinou nebyl komunista, ale nestraník, který mi třeba něco záviděl nebo na mě měl vztek.

Navíc ti staří komunisté před válkou byli mnohem poctivější, a také na to často doplatili. Po válce a po roce 1948 se ve straně octli lidé, kteří se jen chtěli mít dobře. O těch se říkalo, že jsou u komunistů, ale se starými komunisty před válkou neměli společného nic," vysvětlil Gablech.

Čeho ale lituje dodnes, je rozdělení republiky. „Nemělo to být. Češi a Slováci byli jeden národ. Rozhodli to hlavně politici, dnes prý se na Slovensku mají lépe než u nás," podotkl.

Nohy mu dnes už tak dobře neslouží, bez hole se neobejde, jak přiznal, několikrát doma upadl. Na práci na zahradě musel zapomenout. Kvůli problémům se zrakem nemůže ani dlouho číst, objevily se potíže se sluchem. Od druhé světové války uplynulo již 70 let, ale najednou se začíná mluvit o válce nové, množí se ozbrojené konflikty.

„Lituji toho, že mi zdraví tak neslouží. Kdyby se něco přihodilo a já byl zdravý, neváhal bych vzít zbraň do ruky a svoji zemi bránit, protože jsem jí kdysi přísahal věrnost," zdůraznil energický veterán. Podle jeho názoru ozbrojené konflikty na zemi nikdy nepřestanou.

„Lidi do nich žene touha po moci, pýcha a závist," konstatoval Gablech.

Přesto že zažil kruté podmínky v lágru na Sibiři, nevadí mu, že se současný prezident Zeman rozhodl vydat na oslavy konce druhé světové války do Ruska.

„Prezident je jednou hlava státu a státníkům takové věci příslušejí. Přesto, že jsem říkal, že válečné konflikty ve světě hned tak neskončí, měli by se lidé aspoň snažit řešit problémy smírem a rozumně. Věčně se rvát nemůžou, mohlo by to skončit moc špatně. Navíc Rusové nejsou horší lidé než my, jen ten režim, který tam vládl, byl odporný, věšel vlastní lidi," zdůraznil ostřílený veterán.

Stejně tak lhostejným ho nechal nedávný průjezd americké armády přes území ČR. „Já bych se na ně dívat nešel. Nejsem na ně zvědavý, nemám takové předvádění rád. Nelíbí se mi to. Je skoro to samé, jak když si mladí kluci, kteří v životě nic neprožili, kupují staré vojenské uniformy a staré cizí medaile a předvádějí se v nich. Je to urážka těch, kteří opravdu bojovali, ne pro metály, ale protože to byla jejich povinnost," povzdechl si Gablech.

Odvážný veterán je známý i tím, že nevynechal snad ani jediné volby. „Vždycky chodím mezi prvními a nikdy nevynechám. Zkrátka si myslím, že občanské povinnosti by se měly dodržovat," podotkl bývalý válečný pilot, ale jak dodal, vládnutí zvolených stran pro něho bylo trpkým zklamáním.

„Zklamali mě všichni. ODS, Paroubek, i ti ostatní. K volbám bych samozřejmě šel znovu, ale nevím, koho bych si vybral. Všichni slibovali, ale zůstalo jen u slibů, takže nevím. Nevěřím už ani jednomu. Říkám, že český národ propadl charakterově. Pustil se Boha, chytl se mamonu. Každý jenom hrabe bez ohledu na druhé a bez ohledu na zákony," povzdechl si bývalý pilot.

Život prý bere, tak, jak přichází, se vším dobrým i zlým. Jak doufá, snad oslaví svoje sté narozeniny v přijatelném zdraví a hlavně doma.

Žijících pamětníků druhé světové války už je v Česku poskrovnu. Životní příběh Imricha Gablecha dosud příliš znám nebyl – snad i proto, že se nemohl pochlubit kariérou pilota slavných stíhaček Spitfire nebo Hurricane.

Imrich Gablech je rovněž držitelem Ceny Paměti národa Cenu Paměti národa uděluje neziskové sdružení Post bellum, které zaznamenává vzpomínky pamětníků – válečných veteránů, bývalých vězňů koncentračních táborů, politických vězňů, disidentů, ale i těch z „druhého tábora", příslušníků KSČ či tehdejší STB.