Po tropických teplotách sice do Česka přišly přívalové deště, ale podle oslovených mikologů, to zdaleka nestačí. První houbařské nadílky se tak možná dočkáme až na přelomu září a října.

„V Česku je situace naprosto stejná, houby zatím nikde nerostou. V červnu sice kratší houbařská sezona nastala, kdy se dařilo především takzvaným letním houbám. Následně však přišly tropické teploty a bylo po sezoně," uvedl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Ten dodal, že v lesích není vláha a i nadále panuje pro houby suché období.

„Na druhou stranu nám houbaři hlásí, že mají pár nálezů, a to například žampionů, píchavek a dalších travních hub. Déšť totiž zalil trávníky a zahrady a tyhle houby lze právě nalézt na okraji lesa či doma na zahradě," vysvětlil Landa s tím, že pro houby v lese nastane ideální počasí až koncem září či začátkem října.

„Počítáme s tím, že situace se rozhodně zlepší. Houby potřebují po dešti, tak jeden až dva týdny na regeneraci. Nejideálnější podmínky jsou v říjnu, ale na druhou stranu nesmí být ranní mrazy," podotkl Landa.

Ty totiž mohou zastavit růst hub. Největším strašákem všech houbařů je totiž kromě letního sucha i mráz. „To, že houby zatím nerostou, samozřejmě ovlivní i výstavy a akce, které pořádáme. Nezbývá nám nic jiného, než čekat," konstatoval Landa.

To, že ani na Havlíčkobrodsku houby nerostou, potvrzuje i velký znalec hub a jejich vášnivý sběratel Jaroslav Líbal z Přibyslavi.„Našel jsem jenom kotrče kadeřavé, které parazitují převážně na kořenech borovic," svěřil se Líbal. Z kotrče, lidově zvaného „beraní kule", se vaří falešná dršťková polévka. „Počasí bohužel neumíme poručit a rčení, že rostou, jako houby po dešti, zatím zdaleka neplatí," nechal se slyšet Líbal. Ten pokračoval, že houby začal sbírat již jako malý kluk a podobnou sezonu už dlouho nezažil. Podle něho lze houby sbírat i v zimě ve sněhu. „Houby samozřejmě rostou po stromech, ne na zemi. V Přibyslavi je totiž strom, na kterém v zimě roste hlíva ústřičná," podotkl Líbal. Ten samozřejmě sbírá jen ty houby, která sám zná a tvrdí, že jen hloupí lidé sbírají houby, které neznají a tím tak riskují své zdraví.

Na řízky z hub a smaženici se již také těší Pavel Široký z Havlíčkobrodska, který zatím marně vyhlíží příznivější počasí.

„Každoročně jsme už koncem prázdnin chodily pravidelně na houby. Letos můžeme do lesa vyrazit maximálně tak na výlet nebo procházku," řekl Široký. Ten dodal, že kromě toho, že má rád houby na všechny způsoby, chodí rád do lesa i z toho důvodu, že si tam vždy skvěle odpočine a nabere energii. „Pevně věřím, že se počasí umoudří a v říjnu bude hub dostatek.

Podle mykologů se ale houbaři o úrodu nemusejí bát. Pro oblast Vysočiny typický hřib kovář a ostatní hřibovité houby či smrkové houby, jako je ryzec, se letos určitě objeví.