Zvykli jsme si žít ve společnosti, kde se daně neplatí přes dvacet let buď vůbec, nebo systémem, jak se komu zachce.

Jediný, kdo v tomto státě daně platí daně poctivě, jsou zaměstnanci. Ovšem neměli bychom zapomínat, že nadpoloviční většina obyvatel ČR v zaměstnaneckém poměru nikdy neuvidí takzvaný průměrný plat. Jejich mzdy jsou často silně podvyživené, tomu odpovídají i daňové odvody. Tudíž na tom tratí i státní pokladna. S názory inženýra Vladimíra Stehna z družstva Coop můžeme beze zbytku souhlasit. Narovnání podmínek pro všechny je naprosto nezbytné. Neboli, měli bychom si už konečně zvyknout, že v civilizované společnosti se daně platí. A že je platí všichni, naprosto bez výjimek.

Ovšem je třeba brát v potaz i názory některých podnikatelů, kterým se do elektronické evidence nechce. Podle jejich mínění se s penězi odvedenými na daních do státní pokladny zbytečně plýtvá. Peníze se na příslušných ministerstvech a úřadech, podle nespokojených podnikatelů, někdy doslova vyhazují z oken na nesmysly, jsou docela obyčejně rozkradeny, případně se z nich financuje bezstarostná existence lidí zvyklých žít bez práce, na úkor jiných.

Tudíž by kontrolní mechanismy měly fungovat velmi přísně a hlavně na obou stranách, neboť jak trefně poznamenal Vladimír Stehno, je zapotřebí řešit všechny nespravedlnosti, neboť neexistuje spravedlnost velká a malá.

stepanka.saadouni@denik.cz