„K pěti případům otrav nebezpečným plynem došlo v Havlíčkově Brodě v rozmezí od 9. ledna do 13. března. V prvním případě se otrávila čtyřčlenná rodina v ulici Na Spravedlnosti. Dvanáctiletý chlapec poté v nemocnici zemřel," uvedla Monika Pátková, mluvčí z jihlavského krajského policejního ředitelství. K případu v ulici Na Spravedlnosti dodala, že příznaky otravy se projevily také u dvou zasahujících zdravotníků. „Na následky otravy zemřela i jednašedesátiletá žena v bytě v Dolní ulici. Poslední případ s tragickým koncem se stal 8. února, kdy po otravě ve Vagonově ulici zemřel šestnáctiletý chlapec," podotkla policejní mluvčí k tragickým událostem, které se staly v Brodě.

K dalším letošním dvěma případům došlo také v Havlíčkově Brodě, a to 13. února a 13. března. „V únoru se v koupelně v domě v ulici Prokopa Holého otrávila jednadvacetiletá žena. V minulém týdnu došlo k otravě starších manželů a jejich osmiletého vnuka v Zahradní ulici. Všechny tyto osoby jsou v současné době již v pořádku," poznamenala Pátková.

Jak dále řekla, kriminalisté v uvedených případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu proti životu a zdraví podle zvláštní části trestního zákoníku. „Všechny případy stále prověřují, zejména zjišťují příčiny úniku oxidu uhelnatého a další okolnosti uvedených případů," upřesnila.

Zavolat odborníky

Policie ústy mluvčí Pátkové apeluje na občany, aby jako prevenci před případy otravou oxidem uhelnatým dodržovali základní bezpečnostní pravidla pro používání plynových spotřebičů v bytech a v rodinných domech.

„Na veškerých plynových kotlích a karmách je nutné provádět pravidelné odborné revize dle návodu k užívání spotřebiče," poukázala mluvčí. Vysoké hodnoty oxidu uhelnatého mají na svědomí především znečištěné plynové spotřebiče. „Kontrolovat je třeba i cesty odvádějící spaliny. Veškeré opravy a zásahy do plynových spotřebičů je třeba nechat na odborných firmách a vyškolených pracovnících," vzkázala Pátková. Na odborné pracovníky by se měl obrátit každý, komu se zdá, že spotřebič nefunguje správně. „Obecně lze uvést, že je zapotřebí provést takovouto kontrolu spotřebiče minimálně jednou ročně," zhodnotila Pátková.

Lidé by si měli rovněž uvědomit, že velmi důležité je také časté větrání, a to v každém ročním období. Zajistí se tím stálý přísun čerstvého vzduchu do domácnosti, kde je plynový spotřebič umístěn. „V domácnostech, kde došlo k výměně oken, zateplení fasády či výměně vchodových dveří, dochází ke změnám vnitřní cirkulace vzduchu a jeho nedostatku v prostorách. V případech takovýchto rekonstrukcí doporučujeme provést revize spalinových cest, zda mají dobré tahové podmínky," podotkla mluvčí.

Velmi dobrou prevencí je instalování detektoru oxidu uhelnatého v bytě. Jedná se o čidlo, které měří výskyt tohoto nebezpečného plynu a v případě zvýšení koncentrace na to obyvatele bytu upozorní alarmem.