Na Havlíčkobrodsku budou někde neviditelné chodce na jejich povinnost upozorňovat i městští strážníci. V pondělí, jen dva dny od zahájení doby platnosti novely silničního zákona, na silnici mezi Přibyslaví a Keřkovem procházeli navečer dva chodci. Je pošmourno, viditelnost špatná, ale reflexní označení nemá ani jeden z nich, na projíždějící auta vesele mávali.

Přitom cílem novely zákona je především prevence vážných a smrtelných nehod, způsobených tím, že chodec nebyl na silnici dostatečně viditelný. Mezi roky 2012 až 2015 zemřelo podle statistik Ministerstva dopravy na silnicích 523 chodců, z toho 303 v noci. Jenom v loňském roce takto zemřelo dvaasedmdesát lidí, kteří nebyli v noci vidět.

V Chotěboři například neviditelné chodce na jejich zákonnou povinnost upozorní městská policie. „Samozřejmě se touto problematikou při naší běžné činnosti budeme také zabývat. Hodnotím tento legislativní počin rozhodně pozitivně. Přivítal bych však, aby toto pravidlo platilo také na komunikacích uvnitř obcí a měst, tedy nejenom mimo území obce. Jenom se obávám toho, aby si zákonnou povinnost nošení reflexních prvků nevysvětlovali lidé po svém a nehádali se, že to či ono považují za dostatečné, jak už to mnohdy při naší národní povaze bývá," sdělil ředitel městské policie v Chotěboři Jiří Novotný.

Novelu zákona si vzaly za svou některá města a obce. Například městys Havlíčkova Borová zajistí pro každého občana staršího šedesáti let jeden kus reflexní pásky s logem městyse zdarma. Reflexní pásky si budou moci občané nad šedesát let vyzvednout a ostatní zakoupit za dvacet korun kus na úřadu městyse a v muzeu. Pásky by měly dostávat i děti, například prvňáčci před nástupem do školy.

Podle profesionálního řidiče Josefa Kubáta z Havlíčkova Brodu je někdy až sebevražedné chování účastníků silničního provozu důsledkem plošného rušení dopravní výchovy ve školách v minulosti a zmatečných informací, které hlavně chodci průběžně dostávají z některých sdělovacích prostředků.

„Lidem se nejprve natluče do hlavy nesmysl o absolutní přednosti, kterou si vysvětluje každý po svém. Pak se ještě zruší dopravní výchova, v televizi tvrdí jeden nesmysl za druhým a nakonec nařídí užití reflexních prvků jako spásu. Možná by stálo za úvahu sdělit chodcům, že jsou účastníky silničního provozu, a musí se podle toho chovat. Auto je vždy tvrdší, těžší a nebezpečnější. Při konfrontaci bude vždy chodec ten poškozený, a to bez ohledu na skutečnost, zda je, či není v právu," konstatoval řidič.

Preventivní akce

„Speciální akce neplánujeme. Když někoho potkáme, tak ho poučíme o novele tohoto zákona a vše vyřešíme domluvou. Nařízení nechci komentovat," vyjádřil se ředitel městské policie v Havlíčkově Brodě Jan Pavlík. „ Proč na tohle musí být zákon? Já v případě potřeby chodím s baterkou, mám se totiž rád," reagoval František Hlaváč z Havlíčkova Brodu. Dohled nad dodržením novely silničního zákona si vzala podle Dany Čírtkové, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina, samozřejmě za své hlavně policie. „Již před zahájením platnosti novely silničního zákona jsme pořádali preventivní akce. Rozdávali jsme chodcům reflexní pásky a tašky a upozorňovali je, co novela zákona obnáší," informovala Čírtková.

Nyní policisté v preventivních akcích pokračují. „Neprovádíme represivní kontroly, netrestáme. Spíš během služby policisté upozorní chodce, kteří novelu zákona nesplňují, na rizika, která tím podstupují. Pokud u sebe policisté mají reflexní pásky, tak je chodci věnují. Musím konstatovat, že velké procento chodců dbá na svoji bezpečnost a novelu zákona neporušuje," dodala Čírtková.

Hrozí pokuta

Povinnost mít na sobě reflexní prvek platí podle Ministerstva dopravy od soboty pro chodce v těch případech, kdy se pohybuje mimo obec za snížené viditelnosti, tedy nejen v noci, ale i za šera, mlhy a podobně. Po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.

Už z hlediska vlastní bezpečnosti je však samozřejmě dobré podle policistů využít reflexních prvků všude tam, kde hrozí, že řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat. V případě porušení této povinnosti hrozí pokuta v rozmezí od nuly do 2 000 korun blokově, od 1 500 do 2 500 korun ve správním řízení.