Sportovně-kulturní spolek, který jen před několika málo dny úspěšně uspořádal závody Dračích lodí na rybníku Řeka u Krucemburku, potvrdil, že mu – kromě toho všeho, co už na svých bedrech má – rozhodně nejsou cizí ani aktivity, které jeho bohatou činnost propojují i se světem mentálně postižených.

Už podruhé totiž na týden do rekreačního střediska Řeka přijel ústav mentálně postižených ze severočeských Vejprt. A Peruni neváhali a ihned „Rovery z Vejprt" zapojili i do příprav závodů Dračích lodí.

„V době jejich příjezdu totiž vrcholily přípravy, a tak jsme každé odpoledne potkávali jejich usměvavé tváře na břehu rybníka. Dokonce nám nabídli svou pomoc a dle svých možností se částečně podíleli na vybudování zázemí pro závody," řekl předseda Perunu Hluboká, Luděk Strašil.

Málokdo však ví, že právě severočeští Roveři jsou ve své kategorii čerstvými mistry republiky v malé kopané a brzy jedou reprezentovat Českou republiku na turnaj do Polska. A protože členové Perunu o jejich příjezdu věděli s dostatečným předstihem, obě strany se předem domluvily na exhibičním fotbalovém zápase. Ten minulý týden hostilo hřiště na Starém Ransku. Ještě před úvodním hvizdem předal starosta Krucemburku Jiří Havlíček Roverům drobné dárky a pak už mohl na trávníku vypuknout „lítý" boj. A za nasazení a zápal do hry, jaký Roveři ukázali, by se prý nemusel stydět žádný vrcholový sportovec.

„My, členové Perunu, už máme z fotbalových hřišť spoustu neotřelých zážitků, ale tohle bylo něco výjimečného. Nespoutaná radost Roverů z každého gólu a nasazení podle jejich možností byly až neskutečné," povídal s nefalšovanou radostí v hlase Luděk Strašil. Utkání, jehož působivou atmosféru dotvářelo hlasité bubnování, skončilo remízou 6:6 a Roveři nakonec v penaltovém rozstřelu domácí Perun udolali.

„Hlavně to byl ale opravdu nevšední zážitek pro všechny zúčastněné a zajímavá konfrontace dvou světů. Pokud to v budoucnu půjde, určitě budeme chtít něco podobného zopakovat," dodal Strašil, který poděkoval i městysi Krucemburk, ranskému Spartaku a Zemědělské a. s. Krucemburk za podporu akce.

Jitka Štefáčková