Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezaměstnanost na Brodsku klesá, pracovních míst přibývá

Havlíčkův Brod – Nezaměstnanost na Havlíčkobrodsku klesá, volných pracovních míst přibývá, navíc žádná z místních firem nehlásí hromadné propouštění.

15.10.2015
SDÍLEJ:

Počet volných pracovních míst je na Brodsku nyní poměrně vysoký. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

O velmi pozitivní situaci na pracovním trhu, jaká tu již dlouho nebyla, hovořil ředitel havlíčkobrodského úřadu práce Martin Kouřil. Podíl nezaměstnanosti na Havlíčkobrodsku činí v současné době 5,2 procenta. „Jen pro porovnání, na Vysočině je to číslo 5,6 procent, v celé České republice pak šest procent," podotkl ředitel Kouřil.

Z toho jednoznačně vyplývá, že havlíčkobrodský region je na tom nyní poměrně dobře a to i v celorepublikovém srovnání. „Počet nezaměstnaných podle posledních údajů za měsíc září je 3 254, volných pracovních míst je 700," upřesnil ředitel pracovního úřadu.
„Otázka ovšem je, jakých míst. Vím například o jedné konkrétní firmě v Havlíčkově Brodě, která nabízí tak nízký plat a pracovní vztahy jsou tam mezi zaměstnanci tak špatné, že volná pracovní místa nabízí pořád a takových bude víc," konstatoval s úsměvem Josef Kubát z Havlíčkova Brodu.

Podle ředitele úřadu práce není nabídka pracovních míst v regionu ale nijak chudá. „Naopak nabídka volných pracovních míst je široká. V nabídce jsou pracovní místa jak pro dělnické profese, tak i pro vysokoškoláky. Pracovní síly stále chybějí ve strojírenství, je nedostatek kuchařů, zdravotních sester, lékařů, pracovní místa jsou stále ještě volná ve stavebnictví," nabídl Kouřil malý výčet z poměrně dlouhého seznamu. Tím se podle úřadu práce tak výrazně zmenšuje prostor lidem, kteří pracovat opravdu nechtějí, ale na nedostatek pracovních příležitostí se jen vymlouvají. Je to skupina poměrně početná. V případě, že je jim pracovní místo nabídnuto, neváhají ani předstírat nemoc.„Nyní se tak dostáváme do poměrně zajímavé situace. Hledáme možnosti nejen jak pomoci lidem, kteří pracovat chtějí, ale stále častěji řešíme, jak přimět k práci ty, kterým se pracovat nechce," konstatoval ředitel Kouřil.

Například havlíčkobrodské nemocnici citelně chybí asi deset lékařů a nutriční terapeut. Rychlé občerstvení v Havlíčkově Brodě hledá servírku, několika brodským firmám chybějí montážní a stavební dělníci.

Šance pro rizikové skupiny

Dvě stavební firmy, jedna působí v současnosti na Chotěbořsku, druhá v Golčově Jeníkove, si stěžují na nedostatek dělníků. „Chybějí nám neustále dělníci, chybějí nám řidiči," potvrdil Libor Provod ze stavební firmy Berger Bohemia. Volná jsou i pracovní místa obchodních zástupců, ale to je podle zkušeností úřadu práce zaměstnání vhodné jen pro určitou skupinu lidí, kteří k ní mají předpoklady.

Podle slov Kouřila se s vyšším počtem pracovních míst zvyšují i šance pro takzvané rizikové skupiny, především absolventy a nezaměstnané nad 50 let.

„V současné době jsme byli osloveni s nabídkou projektu, který nabízí pracovní šance absolventům, kteří jsou v evidenci již déle než půl roku," konstatoval ředitel Kouřil. Bohužel pro poměrně početnou skupinu osob, což jsou uchazeči o zaměstnání se zdravotním postižením, je nabídka volných pracovních míst stále chudá, ba téměř žádná.

„To je do budoucna velký problém. Hledáme cesty, jak těmto lidem pomoci. Například systémem dotovaných pracovních míst, ale není to jednoduché," povzdechl si ředitel Kouřil. V souvislosti s nedostatkem pracovních sil a narůstající uprchlickou krizí se nedávno několik podnikatelů v ČR nechalo údajně slyšet, že migrantům nabídnou až pět tisíc volných pracovních míst. Podle ředitele Kouřila nikdo zatím havlíčkobrodský pracovní úřad nekontaktoval, ani se nezajímal, za jakých podmínek lze ilegální migranty zaměstnat. Podle ředitele Kouřila by je to dost nereálné.

„Současný pracovní trh klade poměrně vysoké nároky i na lidi v dělnických profesích. Několik podnikatelů nabízí tisíce pracovních míst, ale okamžitě dodává, že se jedná často o práci ve strojírenství se znalostí angličtiny. Jak se ukazuje, mnozí migranti nemají s takovou prací zkušenosti. Neumějí anglicky, ba co víc, bývají někdy i negramotní a neumějí číst naše písmo. Takže výběr je dost těžký, protože i v té nejjednodušší manuální profesi se zaměstnanec z ciziny neobejde bez znalostí jazyka, " vysvětlil ředitel Kouřil. Navíc, jak dodal, zaměstnávání osob ze třetích zemí mimo EU podléhá velmi přísným pravidlům.

Autor: Štěpánka Saadouni

15.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Havlíčkův Brod – Povedený návrat. Hokejový útočník Lukáš Endál, stejně jako v loňské sezoně, pohostinsky nastoupil za Slavii Praha ve WSM lize. Hráč Havlíčkova Brodu podal v utkání skvělý výkon a především jeho zásluhou sešívaní ve šlágru kola porazili České Budějovice 2:1.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Havlíčkobrodsko - Potravinová banka Vysočina hledá dobrovolníky do obchodních řetězců v Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu!

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení