Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezapomenutelná. Taková byla Rubešova škola pro tisíce žáků

Havlíčkův Brod – Základní škola Rubešova, nacházející se poblíž kostela Nanebevzetí Panny Marie, připravila do života za dobu bezmála 120 let svého funkčního trvání  tisíce nejen Broďáků, ale i „přespolních“.

30.3.2012
SDÍLEJ:

Rubešova škola, která se chlubí dlouhou historií, už v lavicích žáky nevítá. Po nákladné rekonstrukci ale slouží nadále vzdělávání. Sídlí zde brodské AZ Centrum.Foto: Deník/Libor Plíhal

V posledních desetiletí se jí trochu hanlivě přezdívalo „Myšárna“, ale my všichni školou povinní, kteří jsme prošli výukou v historických prostorách tajemné budovy, jsme na ni nedali dopustit. Byla to naše škola a byli jsme v ní rádi. Měla sice malou tělocvičnu a absence šaten nás nutila svoje kabáty věšet na háčky ve vlastních třídách, byla to však škola, která měla  svoji zvláštní autentickou atmosféru a plno kvalitních pedagogů. Jmenujme například  ze druhé poloviny dvacátého století jména, Dočekal, Holoubek, Hanuš, Karbanová, Hiršová, Veselský, Med a mnoho dalších, která jsou pro spoustu bývalých žáků stále pojmem, a instituce také měla nezapomenutelného školníka, pana Berana.

Rubešova škola se jakoby chlubila svým duchem místa, měla totiž  na co navazovat. Postavena byla v roce 1890 v populárním novorenesančním stylu (viz letopočet na jižním štítu stavby, pozn. red.), ale vyučování bylo zahájeno až o rok později, v říjnu 1891, kdy byly dokončeny ještě dílčí, zejména venkovní úpravy.

Prastará historie

Postavena byla známou německobrodskou stavební  firmou J.Šupicha , která stavební práce zahájila v polovině roku 1889, poté co musela být zbourána původní stará partikulární škola. I ta byla velmi slavná, podle některých úvah a podkladů dokonce existovala již v šestnáctém, či snad dokonce patnáctém století.

Možná nejslavnějším pedagogem, který v Brodě kdy učil, byl slavný slovenský humanista, jazykovědec a básník, Vavřinec Benedikt z Nedožer (1555-1615), který se stal v letech 1600-04 správcem brodské školy. Pravděpodobně zde v Německém Brodě (a možná i v této škole) dokončil v roce 1603 své nejvýznamnější dílo – latinsky psanou českou gramatiku. O Benediktovi je také známo, že vypracoval školský řád, kde prosazoval názornost, spojení teorie s praxí a  četbu a vyučování v českém jazyce.

Vraťme se ale k historii současné budovy. Stísněné podmínky k výuce a nevyhovující stav staré školy a sousední původní kaple sv. Barbory, která byla v průběhu devatenáctého století přestavěna na učebny, nutilo v osmdesátých letech devatenáctého století situaci rychle řešit.

Zpočátku nebylo radnici jasno, kde novou školu obec nechá postavit. Uvažovalo se hned o několika lokalitách ve středu města. Například u mostu v Dolní ulici,  V Rámech a nebo v Příčné ulici vedle sirotčince, ale nakonec se jako již mnohokráte v historii realizoval nápad stavitele Šupicha a škola zaujala své dnešní místo. Za zmínku stojí i přísně symetrická a velmi kvalitní fasáda s bohatou  štukovou  výzdobou od známého pražského sochaře Františka Vlašiny.

V průčelí školy nad vstupními dveřmi jsou umístěny dvě busty významných českých učitelů, Jana Ámose Komenského a Gustava Adolfa Lindnera.  Lindner (1828-1887) je mezi odborníky považován, po Komenském, za druhého nejvýznamnějšího českého padagoga, který zemřel krátce před zahájením výstavby brodské školy. Své právo na umístění busty na čestném místě fasády školy si tedy jistě i on zasloužil.

Po rekonstrukci

V současné době v „Myšárně“ neprobíhá již klasická základní výuka, ale budova je po loňské náročné, čtyřicetimiliónové rekonstrukci sídlem příspěvkové organizace Města AZ CENTRUM, což je instituce pro vzdělávací a volnočasové aktivity.

S trochou nadhledu lze říci, že Rubešova škola nadále slouží vzdělávacímu procesu. Popřejme této pěkné a upravené budově ještě desítky let, po které bude sloužit k výchově brodských i přespolních, jak tomu bylo odnepaměti. 

Libor Honzárek, Jakub Janáček

Autor: Jakub Janáček

30.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení