VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezastavěný volný pozemek bude darem příští generaci

Havlíčkův Brod – Komorní jarní slavnost Okrašlovacího spolku Budoucnost se v úterý v poledne konala u Šupichova altánku v městském parku.

8.5.2012
SDÍLEJ:

Vysazení spolkových stromů 2012.Foto: Deník/Petr Stránský

Za hudebního doprovodu dixielandového orchestru TATA band z Nového Města na Moravě členové brodského spolku zasypali hlínou kořenový bal nově zasazené lípy u altánku. Druhý letos zasazený stromek se nachází za budovou školní jídelny u základní školy V Sadech.

„Členové původního spolku na přelomu 19. a 20. století vysázeli v brodském parku desetitisíce stromů a keřů, takže v této tradici chceme pokračovat," sdělil předseda Okrašlovacího spolku Budoucnost, Jan Schneider.

Předseda spolku naznačil, že tehdejší okrašlovací spolek měl k dispozici mnohem více prostředků, než mají jeho následovníci nyní. „V současné době je všechno o penězích, takže jsme začali skromně jedním stromečkem, letos dvěma, příští rok bychom chtěli zasadit tři nebo čtyři," nastínil Schneider.

Jazzové písně lidé odměnili potleskem

Jak Schneider dodal, nápad spojit slavnostní vysazení spolkových stromů s jazzovými šlágry linoucími se z altánku se vyplatil. Dokládala to i hojná účast veřejnosti.

„Coby sponzorský dar převzalo péči o nově vysazené stromky Zahradnictví Křesťan. O další náklady se postarala dotace města Havlíčkův Brod, od něj máme na celý rok  10 tisíc korun, zbytek pokryjí  dotace od města a členské příspěvky," nastínil finanční situaci spolku Jan Schneider.

„Snažíme se přednášet názory a návrhy občanům z Brodu, aby město mělo nějakou drobnou oponenturu ke krokům, které provádí. Hlavně se to vždycky týkalo Havlíčkova náměstí, teď má revitalizační komise co říci k rekonstrukci Smetanova náměstí, která se připravuje," informoval místopředseda spolku Jiří Vízek.

„Výsadba stromů je podpůrnou akcí, aby lidé viděli, 
že existuje sdružení občanů, které má zájem zahýbat životem ve městě a pozitivně se 
na něm podílet," dodal Vízek. „Smetanovo náměstí je takovým zvláštním neurčitým prostorem a nás zajímá, co se 
s ním bude dít, a neměli bychom žádnou radost, kdyby z něj zmizela zeleň. Podobně jako z Havlíčkova náměstí," řekl předseda okrašlovacího spolku Jan Schneider.

Ten vnímá současné tendence o historizaci náměstí do původní, „kamenné" podoby spíše jako akademickou zajímavost. „Když v létě přijdete na rozpálené náměstí, je to rozdíl oproti náměstí, kde je zeleň. Je tam větší vlhkost, menší prašnost i menší hlučnost. Revitalizované brodské náměstí trochu ztratilo sociální funkci," posteskl si Schneider.

Vzácný dar

„Původně jsem si myslel, že by Havlíčkovo náměstí mělo být zeleným  sociálně-kulturním prostorem, kdežto u Smetanova náměstí by mi nevadilo, kdyby bylo hodně živé a obchodní, protože tam není z architektonického hlediska co zkazit. Ale teď to vypadá, že se nepovede ani jedno," podotkl Schneider. „Možná díky tomu, že nejsou peníze, se podaří příští generaci předat vzácný dar, a to je volný nezastavěný pozemek uprostřed města po zbouraném paneláku. Je to lepší, než tam postavit něco špatného.  Současná ekonomická recese přispěje k tomu, že budoucí generace bude mít prostor pro tvůrčí vyjádření," uzavřel Schneider.

Autor: Petr Stránský

8.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení