VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nikodémova noc zahalí kostel do posvátného ticha

Sobíňov – Neobyčejný zážitek čeká tento pátek na návštěvníky kostela Navštívení Panny Marie v Sopotech.

3.2.2016
SDÍLEJ:

Kostel v Sopotech, místní části Sobíňova, se stane místem konání Nikodémovy noci. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Nikodémova noc, do které se zapojil na Havlíčkobrodsku jako jediný právě kostel v Sopotech, je pastorační projekt katolické církve, jehož podstatou je setkání s Ježíšem Kristem. Projekt se uskutečňuje v katolických kostelech, v tichu, ve tmě, za přítomnos-ti kněze, se kterým je možné se setkat k přijetí svátosti smíření nebo k osobnímu rozhovoru. Setkání v kostele v Sopotech se koná od 20 do 22 hodin.

Nikodémova noc podle brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho navazuje na osobu Nikodéma, farizeje a člena židovské rady, který přišel za Ježíšem v noci.

„Tato noc vznikla jako odpověď na otázku, jak hledat a nacházet cestu k Ježíši v dnešním uspěchaném světě a umožnit všem setkání s Pánem mimo pracovní dobu a ostatní povinnosti," upřesnil biskup Cikrle.

„Konkrétní podnět k zapojení se do Nikodémovy noci byl od jedné paní z Chotěboře, které poutní kostel v Sopotech leží hodně na srdci," vysvětlil páter Štefan Brynda, administrátor římskokatolických farností Krucemburk a Sopoty.

Od večera až do noci je možné se v kostele zúčastnit tiché adorace, během které lze přistoupit ke svátosti smíření nebo si popovídat s knězem. Pokud je to možné, začíná Nikodémova noc mší svatou. „Důležitým prvkem Nikodémových nocí je tma. Adorace v tichu a ve tmě oprošťuje od světa plného zvuků a obrazů. Tma vytváří atmosféru intimity a pomáhá nalézt odvahu přijít a setkat se s Pánem," zdůraznil Cikrle.

K adoraci jsou zváni všichni. Každý může kdykoliv přijít a kdykoliv odejít. Frekvenci, den konání Nikodémovy noci a délku trvání adorace si jednotlivé farnosti, které Nikodémovu noc pořádají, volí tak, aby to co nejlépe vyhovovalo místním podmínkám. Osvětlení interiéru kostela by mělo byt přizpůsobeno tak, aby zbytečně nenarušovalo tmu. Nikodémova noc není určena jen pro stálé návštěvníky bohoslužeb, ale i pro širokou veřejnost.

Autor: Štěpánka Saadouni

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení