VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc s Andersenem 2017

Havlíčkův Brod - V noci z 31. března na 1. dubna proběhl 17. ročník celostátní akce na podporu dětského čtenářství, účastní se přes 1000 knihoven, škol a domů dětí, které se přes noc změní v pohádkové a fantastické světy určené jen dětem.

6.4.2017
SDÍLEJ:

Noc s Andersenem se pravidelně koná v havlíčkobrodské knihovně už od roku 2002.Foto: Archiv autorky

Děti mohou jednou za rok strávit v knihovně noc plnou tajemství, her a zábavy.

V letošním roce slaví naše knihovna 15 let od založení Krajské knihovny Vysočiny, Noc s Andersenem se pravidelně koná v havlíčkobrodské knihovně už od roku 2002, a tudíž letošní nocování bylo také slavnostní, ve znamení patnáctky.

Pohádkovou Noc s Andersenem prožilo v Krajské knihovně Vysočiny letos 11 dětí z 5. třídy ZŠ a MŠ Herálec s paní učitelkou Ivetou Kloudovou a 4 knihovnice Dětského oddělení. Ústředním tématem noci byl Čtyřlístek a spisovatel Hans Christian Andersen.

Pestrý program pro malé noční návštěvníky začal v podvečer přivítáním se a rozdáním upomínacích triček vyzdobených speciálně na tuto nezapomenutelnou akci. Celý večer pojaly knihovnice jako tvůrčí a zábavný, záměrem bylo seznámit děti s procesem vzniku knihy, s rolemi nakladatele, spisovatele, korektora, ilustrátora a vyzkoušet si je formou hry na vlastní kůži. Nejdříve si děti prohlédly prostory knihovny, dostaly se i do oddělení, kde se samotné knihy zpracovávají, obalují, mohly si to i prakticky vyzkoušet.

Následovalo představení vzácného hosta dětem, naše pozvání na pohádkový večer přijala spisovatelka a překladatelka PhDr. Markéta Hejkalová, která dětem přiblížila uměleckou profesi spisovatele. Bezmála dvě hodiny pak děti společně s paní spisovatelkou hravou formou tvořily literární dílo. Výslednou prací byla povídka pod názvem Míša na veletrhu, jejíž nedílnou součástí byla i ilustrace.

Literární dílo si zaslouží důstojnou prezentaci, a tak knihovna ve spolupráci s Knihkupectvím Vysočina zajistila dětem vhodný prostor a prezentace povídky se tak mohla konat v tamní kavárně. Jaké bylo pro děti překvapení, když tam na děti už čekal samotný pan Andersen, v podání Ing. Tomáše Holendy, který už téměř deset let přijíždí za dětmi povídat a číst z knížek.

Nejdříve se děti dozvěděly o životě dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena, o tom jaké měl rodiče, dětství a čím chtěl být a poté předal dětem slovo, protože byl velmi zvědavý, co děti vytvořily. Děti za krásnou práci moc pochválil a nemalý dík patřil také Markétě Hejkalové.

Po malém občerstvení následovala zpáteční cesta do knihovny, připojil se také pan Andersen. V knihovně na děti čekalo už další překvapení večera a to povídání si o životě včel s panem Ing. Ondřejem Živným. Samotnému povídání předcházelo předčtení příběhu z Čtyřlístku pod názvem Včelí námluvy, o které se postaral pan Andersen. Během celého večera se děti posilňovaly dobrotami z pekárny společnosti Vilém, která nám poskytla sponzorský dar.

V průběhu večera děti také kreslily pohlednice, které odrážejí jejich zážitky z knihovní noci. Malování je bavilo, pohlednice se jim moc povedly a poputují na významná místa.

Na dobrou noc dětem četl pan Andersen ještě pohádky a pohádková noc pro děti i knihovníky skončila kolem druhé hodiny ranní.
Na rozloučenou dostali nocležníci upomínkové předměty od Krajské knihovny Vysočiny a pamětní listy. A už se všichni těšíme na 18. ročník Noci s Andersenem, který připadne na pátek 30. 3. 2018.

Bc. Dagmar Švejdová, dětské oddělení KKV

Autor: Redakce

6.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Šlapanov

Turnaj se konal v hale TJ Jiskra Havlíčkův Brod.

Myšlenky na cvičení traumaplánu šly při vánočním turnaji stranou

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Malá Losenice, Ždírec nad Doubravou – Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

Koledy budou znít společně na sedmi místech

Havlíčkobrodsko - Ve středu 13. prosince v osmnáct hodin zazní opět společně po celém Česku známé vánoční koledy. Akce vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA Česko zpívá koledy právě dospěla ke svému sedmému vrcholu. Za uplynulých šest let se určitě stala tradicí.

Jeden řidič požil alkohol, druhý přidal marihuanu

Havlíčkobrodsko - Jeden řidič pod vlivem alkoholu, druhý pod vlivem drog. takový byl výsledek silničních kontrol, které prováděli policisté z obvodního oddělení v Havlíčkově Brodě v sobotu 9. prosince.

Přibyslav získala do vlastnictví umělecká díla bývalého starosty

Přibyslav – Tři umělecká díla akademického sochaře Romana Podrázského získalo do sbírky město Přibyslav.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT