„Využíváme ho každý den a funguje perfektně," pochvaluje si ředitelka školy Drahomíra Danielková.

Moderní asistenční pomůcku, kterou obsluhují sami učitelé jednoduše dálkovým ovladačem, nechala škola v průběhu letních prázdnin nainstalovat do dvou tříd. Teď ho využívá pětice žáků.

S financováním výrazně pomohla škole Nadace ČEZ. Ze svého grantového programu Oranžové schody jí poskytla rovných čtyři sta tisíc korun. Zbývajících šestačtyřicet tisíc uvolnila ze svého rozpočtu sama škola.

„Škola v Chotěboři je důkazem, že pomoci není nikdy dost a že i přes kompletní bezbariérovost je pro některé děti náročné absolvovat všechno, co k jejich plnohodnotnému vzdělávání a integraci náleží. Jsme rádi, že jsme pomohli rozšířit i vzdělávací a rehabilitační možnosti handicapovaných žáků na Vysočině," uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.

Není bez zajímavosti, že systém Roomer slouží současně i jako vhodná rehabilitační pomůcka. „Jeho speciální závěs umožní uživatelům i vzpřímený postoj, popřípadě i chůzi s vhodnou podporou a asistencí. Pro naše žáky, ale také pro děti, které do naší školy teprve nastoupí, je tak rovněž příslibem jejich větší samostatnosti, dopomůže jim k radosti z nového pohybu a především jim umožní i snadnější přístup ke vzdělání," vysvětlila Danielková.

Základní škola a Praktická škola v Chotěboři, která vzdělává děti s mentálním, tělesným i kombinovaným postižením, již disponuje i bezbariérovým přístupem, výtahem pro imobilní žáky a také takzvaným schodolezem.

Do budoucna počítá s tím, že systémem Roomer vybaví i další svoje prostory. „Potřebovali bychom ho na chodbě a také v místnostech sociálního zařízení," podotkla Danielková.

Systém Roomer
Stropní zvedací a asistenční systém Roomer švédského výrobce Human Care tvoří systém kolejnic, zvedacích jednotek a speciálních závěsů. S jejich pomocí lze zvednout a v dosahu kolejnic kamkoli dopravit téměř jakkoli postiženou osobu.