Jak vysvětlil předseda TJ Jiskra Miroslav Sommer, v Brodě je jedna stará sportovní hala pro skoro dvě tisícovky sportovců. Už nestačí kapacitně, nevyhovuje ani moderním požadavkům na provoz a využití sportovního zařízení.

Negativa ve stávající hale vnímají i návštěvníci. „Největší problém je s tribunou, jelikož diváci prakticky nevidí třetinu palubovky,“ postěžoval si pravidelný návštěvník sportovních utkání Jiří Neubauer. Podle druhého sportovního fandy Pavla Domkáře si sportovci novou halu zaslouží. „Brod je okresní město a tomu mají odpovídat i podmínky pro sportovce. Oddíly nemají kde trénovat, pokud vím jedna parta jezdí až do Šmolov,“ poznamenal Domkář.

Stavba sportovní haly Na Losích
V Brodě roste sportovní hala za desítky milionů, cvičit se začne za rok

Oddíly Jiskry kvůli nedostatku prostoru skutečně trénují ve školních tělocvičnách, některé týmy musejí sportovní soutěže hrát mimo Brod. „Stavba pokračuje rychle, takže nám nic nebrání, abychom halu na podzim otevřeli,“ zdůraznil Sommer. V pondělí 13. března se na stavbě uskutečnil pravidelný kontrolní den. „Dotaci na stavbu jsme dostali loni v září. Do zimy byla vyhloubená základová jáma, vyvrtány piloty, uloženy podkladní vrstvy. V současné době už probíhá samotná montáž, takže stavba postupuje rychle. Vzadu za halou chystáme příjezd pro speciální jeřáb, který váží 150 tun. Ten už položí na halu střechu a zajistí obložení,“ popsal Sommer v jaké fázi se stavba haly nachází.

Nová hala roste jako z vody hned u stávající staré sportovní haly. Místo vybralo město Havlíčkův Brod společně s TJ Jiskra. Se starou halou bude nová propojená, sportovci využijí společné zázemí a šatny.

Stará hala TJ Jiskra v Brodě už nevyhovuje.
Do nové haly v Havlíčkově Brodě se vejdou tři volejbalové kurty

Jak upozornil Sommer, v hale bude moderní kamerový systém kvůli bezpečnosti, k tomu velkoplošné obrazovky a datové propojení se stávající halou. „Díky tomu se sportovci mohou na turnajích rozcvičit ve staré hale, ale přitom budou vidět, co se aktuálně děje vedle na hrací ploše,“ podotkl Sommer. Na stavbu haly dostali sportovci dotaci od Národní sportovní agentury čtyřicet milionů korun. Zastupitelé v Brodě schválili dotaci patnáct milionů.

Nová sportovní hala v Havlíčkově Brodě
Hala za víc než sedmdesát milionů korun bude mít ekologický provoz, na výšku zhruba šestnáct metrů a nabídne největší vnitřní prostor široko daleko. Hrací plocha bude mít rozměry 46 krát 30 metrů a bude tak jednou z největších v kraji. Vejdou se do ní tři volejbalové kurty. Výška stropu hracího sálu dvanáct a půl metru umožní konání zápasů ve volejbalu na nejvyšší mezinárodní úrovni.

Podle Sommera bude podzimní otevření nové haly sportovní svátek. „Tady bych rád poznamenal, že Národní sportovní agentura se o stavbu zajímá a tvrdí, že jsme pro ostatní vzorem. Protože jiné organizace požadují na stavbu sportovišť dotace mnohem vyšší a výsledek tomu někdy neodpovídá,“ poznamenal Sommer.

Podle místostarosty Brodu Libora Honzárka druhé takové halové sportovní centrum na Vysočině není. U haly chtějí sportovci postavit parkoviště, v hale po dokončení stavby vznikne ve druhé etapě tribuna pro pět stovek lidí.