Původní projekt v areálu nemocnice krajská samospráva loni opustila, protože se tam chystá jiná výstavba pro nemocnici a sociální služby. Nově kraj uvažuje o vybudování knihovny na pozemku u kulturního domu Ostrov, který teď slouží jako provizorní parkoviště. Po úterním jednání krajské rady to uvedl náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD).

Kraj už vyčlenil peníze na základní studii ke knihovně. Další termíny se budou odvíjet od rozhodnutí havlíčkobrodského městského zastupitelstva a jeho ochoty změnit územní plán města.

„Pro nás je nejdůležitější, aby krajská knihovna v Brodě zůstala," řekl starosta Jan Tecl (ODS). Uvedl, že radní města o novém záměru kraje ví a budou o něm informováni také zastupitelé.

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě vznikla v roce 2001. Působí ve třech pronajatých prostorách, využívá také zázemí městské knihovny. Disponuje více než třemi sty tisíci svazky. Knihovní fond je uložen na ploše přes devět set metrů čtverečních a její potřeba ročně narůstá zhruba o padesát metrů čtverečních.

Stavbu nové knihovny v Brodě plánuje kraj léta; už před devíti lety na ni vypsal veřejnou architektonickou soutěž. Později se ale také mluvilo o tom, že by knihovnu chtěla mít Jihlava, a to i kvůli největší koncentraci škol.

„Jihlava by o to stála, aby tu krajská knihovna byla. Nicméně v tuhle chvíli to asi není úplně aktuální a kraj se na nás ani neobrátil s tím, abychom pro ni dali nějaké možné umístnění v Jihlavě," řekl dnes jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Věra Stejskalová