Z novostavby budoucí Krajské knihovny Vysočiny se pomalu stává další dominanta Havlíčkova Brodu, která vyjde na 143 milionů korun. Stavební práce by měly být dokončené v červenci 2020. „Pak bude následovat montáž interiérů,“ doplnila Eva Neuwirthová.

„Po posledním kontrolním dni bylo hotovo 95 procent veškeré monolitické konstrukce. Už v květnu přijdou na řadu řemesla a pracovat se začne na fasádách. Pokud se podaří firmě udržet současné pracovní tempo, mohli bychom veškeré stavební práce dokončit o několik týdnů dříve, než je plánováno,“ vyzdvihl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.

Nová krajská knihovna bude mít tři podlaží a v nejvyšším bodě bude vysoká 13 metrů. V přízemí knihovny najdou čtenáři recepci a vstupním prostorům bude dominovat velké schodiště. Západní stěna pokryje odolná vegetace a na střeše knihovny je naprojektována malá terasa. Vchod do knihovny bude z Žižkovy ulice a nebude chybět ani parkovací dům.

Knihovna bude patřit díky své ideální orientaci a zateplení ke stavbám s nulovou spotřebou energie. „Zajímavostí jsou plánované probarvené fasádní sendvičové panely, které budou kryty zelenou stěnou – celoroční zelení na západní a východní straně objektu. Jižní a severní strana budoucí knihovny bude celá prosklená,“ popsala Neuwirthová.

„Krajská knihovna bude moci využívat velký konferenční sál pro kulturní, společenské i vzdělávací akce s kapacitou cca 100 osob a kavárnu. Celkem bude zastavěno 1 336 metrů čtverečních plochy a díky patrům bude mít knihovna k dispozici 3 548 metrů čtverečních užitné plochy, v rámci stavby se počítá se dvěma technickými výtahy a jedním výtahem pouze pro přemísťování knih,“ přiblížila parametry Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.