Zastupitelé obce se záměrem její výstavby zabývali již delší dobu.

„Stavba čistírny byla zahájena vloni v srpnu a dokončena byla v červnu letošního roku. Od července běží v jednoročním zkušebním provozu," informoval starosta Nové Vsi u Chotěboře Miloš Uchytil.

Moderní čistírna odpadních vod se nachází v areálu na okraji vesnice. „Oplocená plocha areálu činí více než pět set metrů čtverečních, z toho vlastní provoz čističky zabírá plochu sto třiceti pěti metrů čtverečních. Kapacita čistírny je dostatečná a počítá například i s dalším stavebním rozvojem naší obce, ale také 
s připojením nedaleké sousední obce Víska," podotkl starosta Uchytil.

U Vísky jde zatím jen o vzdálenou vizi

K připojení Vísky na čistírnu ale hned tak nedojde. Podle starosty Vísky Ondřeje Čapka je totiž její připojení k čistírně v Nové Vsi, obrazně řečeno, hudbou budoucnosti.

„Zatím se jedná pouze o příslib, že se v budoucnu připojíme. Protože pokud to nebude nutné, kanalizaci v obci stavět nebudeme.

Nemusím zdůrazňovat, že je to hlavně z finančních důvodů. Takové investice dnes čítají desítky milionů korun. Víska peníze na takovou stavbu v současné době nemá, půjčovat si a zadlužovat obec určitě nebudeme," zdůraznil starosta Čapek.

Jeho slova potvrzují zkušenosti většiny obci, které se do stavby čistíren odpadních vod pustily již dříve – bez úvěru se neobešly. Například obec Sobíňov splácí několikamilionový úvěr na svoji čističku ještě v současné době.

Stavbu čistírny v Nové Vsi u Chotěboře prováděla společnost Poor.

„Investiční náklady na čistírnu odpadních vod a související tlakovou kanalizaci činily přes dvaatřicet milionů korun. Obec získala státní dotaci ve výši přes devatenáct milionů korun a z Kraje Vysočina přišla dotace ve výši necelých pěti milionů korun. Ostatní náklady hradila samospráva díky úvěru, který si vzala," popsal starosta Nové Vsi sdružený systém financování.

Podle něj jsou domácnosti v Nové Vsi u Chotěboře k čistírně připojeny z devadesáti osmi procent. K čističce se časem připojí i dvě velké místní firmy, a to Sodo Duo a Bohemia produkt.