Nově by ve městě měly fungovat tři páteřní linky. Vzniknou také čtyři nové zastávky. Výsledkem by měly být pravidelné intervaly, lepší dostupnost či ušetření nákladů. Změny již schválila rada města, která aktuálně připravuje nové jízdní řády.

„Na radnici nám přišlo hned několik žádostí s tím, že si lidé přejí lepší autobusové pokrytí na Ledečské ulici. Lidé si také hodně stěžovali, že když jedou například ze Žižkova směrem na Perknov, autobus objíždí celé město a výsledkem je zbytečně dlouhá jízda," uvedl místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl a podotkl, že radní také plánovali novou zastávku a linku, která by vedla skrze nové sídliště v Rozkošské ulici. „Obdrželi jsme však petici, že lidé si to nepřejí. Chtějí tam mít zónu pro klidné bydlení. Z toho důvodu jsme od tohoto záměru zcela upustili. V případě, že by si to tamní lidé za pár let rozmysleli, bude vše připravené," konstatoval Jůzl.

Změny v dopravě navrhla externí firma, která má zkušenosti například z Hradce Králové. „Firma nám udělala kompletní analýzu současného stavu a navrhla hned sedm variant. Radní pak jednu schválili a nyní vše připravujeme. Je to proces na dlouhou dobu. Musíme mimo jiné vypracovat stavební povolení a vše pak schválí ještě policie. Změny by měly začít platit od července příštího roku," vysvětlil Jůzl.

Podle vedoucího střediska MHD Lubomíra Hepnera se o podobném projektu uvažovalo již v roce 2006, a to na základně diplomové práce studentů Dopravní fakulty Jana Pernera v Pardubicích.

„Aktuálně ve městě funguje devět linek. Změna počítá pouze se šesti linkami, tedy třemi páteřními a třemi takzvanými odkloňovacími. Páteřními linkami se stanou současné linky 1, 6 a 8. Naopak autobusy číslo 2 a 7 by se měly bez náhrady zrušit," uvedl Hepner. Ten dodal, že lidé budou sice muset přestupovat, ale ušetří díky tomu čas. „Autobusy na sebe budou samozřejmě navazovat a přestup bude možný skoro kdekoliv," řekl Hepner s tím, že detaily a podrobnosti se připravují.

Nově vznikne například zastávka v ulici Nerudova. Zastávka Nemocnice bude naopak přesunuta a rozdělena na dvě, tedy nebudou již umístěné naproti sobě, jako je tomu teď. „Prioritou není ušetřit náklady, ale nabídnout za stávajících podmínek lepší služby," zdůraznil Hepner. Ten dodal, že o změnách budou lidé v příštím roce informováni, a to například formou nějaké besedy, kterou uspořádá havlíčkobrodská radnice.