Nebýt koronaviru, pak by plány pokračovaly podle starosty Martina Kamaráda následujícím způsobem. „Kompletní studie na proměnu náměstí měla být hotová do léta 2020. Pak projektová dokumentace, což nějaký čas potrvá. Zahájení prací jsme odhadli na rok 2022. Do proměny budou mluvit památkáři, dopravní policie, Kraj Vysočina, Ředitelství silnic a dálnic, ale také autobusoví dopravci,“ konstatoval Kamarád.

Nové náměstí v Přibyslavi

Cena asi 100 milionů korun. Nové inženýrské sítě, místo asfaltu žulové kostky. Nová kanalizace. Přesune se autobusové nádraží. Z parčíku zmizí stará čekárna, v parku nové cesty. Zastávky autobusů před základní školu. Kolem školy nová jednosměrná komunikace průjezdná ve směru k poště. Do parčíku nová zeleň, lavičky, odpadkové koše.

Zdroj: Město Přibyslav

Marii Blažíčkové z Přibyslavi odložená rekonstrukce náměstí nevadí. „Myslím, že peníze, které chce město dát do náměstí, by se daly použít jinde. Náměstí není v takovém stavu, abychom ho museli přestavět,“ prohlásila slečna Marie.

Podle Josefa Novotného by náměstí ale úpravu potřebovalo. „Autobusová čekárna je hrozná a celé autobusové nádraží už chce změnu,“ podotkl předseda přibyslavského aeroklubu.

O rekonstrukci náměstí se v Přibyslavi mluví už dlouho. Asi před třemi lety přešla radnice k činům. „Vyhlásili jsme uzavřenou soutěž. Oslovili architekty s žádostí, zda by zpracovali předběžnou studii. Zájem měli pouze dva,“ informoval starosta Kamarád.

Radní vybrali návrh, který se jim líbil nejvíc. Je od kanceláře Santis ze Žďáru nad Sázavou. „Snažil jsem se, aby náměstí žilo, aby nechyběla zeleň, ale také jsem chtěl zachovat jeho originální podobu. Tvar podkovy, který se objevuje u středověkých hornických měst,“ shrnul základní body vítězného projektu jeho autor architekt Martin Zezula.

S ohledem na současnou pandemii koronaviru se celá akce odsouvá na neurčito. Podle starosty Kamaráda do té doby, dokud neskončí mimořádný stav. „Je potřeba, aby se obyvatelé Přibyslavi sešli a řekli nám k nové podobě náměstí svoje připomínky. To je kvůli epidemii neřešitelné,“ vysvětlil starosta.

Že veřejná schůzka je skutečně nutná, ukázalo už první kolo diskusí kolem nové podoby náměstí loni na jaře. Kromě dotazů zněla i kritika. „Náměstí je srdce města, na to je třeba myslet,“ vzkázal radním Miloslav Jan Šnek.

Přibyslav není jediná, kdo si přeje mít centrum města v nové podobě. V současné době se do velké revitalizace pustili v Třebíči. Velkou proměnou prošlo v minulosti i centrum ve Žďáře nad Sázavou a v Havlíčkově Brodě. Bouřlivé diskuse na radnici měla na svědomí plánovaná přestavba centra ve Velkém Meziříčí. V roce 2017 tam kvůli náměstí padaly hlavy, skončit musel i starosta Radovan Necid.