Výstavu zahájila radnice ve středu 22. května v podvečer besedou s vítězem soutěže. „Je to kancelář Gogolák a Grasse. Výstavu mohou obyvatelé Přibyslavi navštívit denně v době, kdy je radnice otevřená. Výstava skončí až se zahájením voleb do evropského parlamentu,“ upřesnil místostarosta Michael Omes.

Na ovce u Olešenky zaútočil vlk
Vlk na Vysočině zaútočil na stádo ovcí, potvrdily to testy DNA

Každý z třinácti architektů by náměstí přestavěl jinak. Neshodli se ani první návštěvníci. „Já jsem nadšená. Vítězný návrh se mi moc líbí,“ řekla Deníku Ivana Henzlová. Naopak Pavla Nováková, která má na náměstí obchod se zdravou výživou je skeptická. Bojí se o parkovací místa před obchodem. „Je to hrůza, návrh vůbec nerespektuje naše podmínky pro parkování,“ prohlásil Milan Vlček z penzionu U Kubínů.

Ivan Gogolák, jeden z dvojice vítězných architektů chápe, že parkování ve městě je ožehavé téma. „Sejdeme se s městem a probereme detaily řešení parkování ve městě s maximálním zachováním kapacit,“ zdůraznil Gogolák. Dodal ještě, že do návrhu na budoucí podobu náměstí budou mluvit i další účastníci. Úřady a instituce, včetně správců inženýrských sítí, a to bude třeba v návrhu respektovat.

Psí útulek v Mírovce hledá majitele pro nová štěňata. Foto: se souhlasem města
Psí útulek v Mírovce zůstane a má vzkvétat. Stará se nyní o rekordní počet psů

Podle místostarosty Omese nechce město diktovat obyvatelům, jak má Bechyňovo náměstí vypadat. Na webu města je sekce zaměřená výhradně na jeho obnovu, kam je možné psát připomínky a návrhy.

Přestavba náměstí v Přibyslavi

  • První etapa proměny Bechyňova náměstí má podle radnice začít za dva roky.
  • Předpokládané výdaje jsou stanovené asi na 150 milionů korun.
  • Odměna pro vítězný ateliér je půl milionu korun.
  • Architektonickou soutěž vyhlásilo město poté, co noví zastupitelé po komunálních volbách prohlásili, že původní soutěž zhruba pět let stará, neplatí.