Podle starosty Pavla Chláda není důvod k protestům. O možné stavbě víc deseti domků Na Vrškách se mluví veřejně už šest let, ale zastupitelstvo konkrétní kroky nikdy neschválilo.

Pozemky nyní patří obci

„Jediné co jsme schválili, že pozemky Na Vrškách budou patřit obci v rámci územního plánu. Na parcely jsme nechali opět kvůli územnímu plánu zpracovat studii, ale studie není totéž co projekt,“ zdůraznil starosta Chlád. V územním plánu má lokalita pro rodinné domy výměru téměř dva hektary.

„V rámci studie na celou lokalitu jsme se ale rozhodli, že celou plochu nevyužijeme a že asi čtvrtinu necháme přírodě,“ upřesnil starosta s tím, že studii schválili i odborníci na životní prostředí Krajského úřadu v Jihlavě. „Navíc lokalita Na Vrškách není zrovna na pořadu dne. V současné době chceme dokončit zasíťování nových parcel Na Čechách u hřbitova. Chceme rozvoj obce trvalý, ne však prudký a nekontrolovatelný. Takže Na Vrškách se určitě stavět nebude,“ zdůraznil starosta. Jak dodal, vlastnictví pozemků obec k ničemu nezavazuje, ale vzhledem k současnému vývoji cen je výhodné pro budoucnost obce.

Petice

K protestům došlo podle starosty Chláda už loni. Obyvatelé lokality Na Vrškách měli obavy, že kvůli stavbě asi jedenácti parcel se v místě zvýší hluk, prašnost, že přijdou o svůj klid. Zastupitelé petici projednali na zasedání koncem prosince 2019. „Nešlo o žádný vyhrocený spor, byl to spíš rozumný rozhovor, kde jsme si navzájem vyjasnili svoje postoje. Nijak se mě to nedotklo, dokonce mě potěšilo, že obyvatelé Dolního Města se zajímají o svoji obec o místo, kde žijí. Jsem rád, když slyším názory obyvatel Dolního Města přímo a ne prostřednictvím pomluv,“ konstatoval Chlád.

Pokud by někdy k zástavbě Na Vrškách došlo, pak to bude podle starosty Chláda hudba budoucnosti ovšem za velice přísných podmínek. Prioritou bude u nových rodinných domků hlavně zachování vesnického rázu stavby.