Mateřskou školu postaví město takzvaně na zelené louce, na dosud nevyužitém pozemku. Součástí budovy budou nejen tři třídy, ale také jídelna pouze pro mateřskou školu a , kuchyně. „V mateřské škole budou dvě třídy pro děti tříleté a starší a jedna třída pro děti mladších tří let, které nově školský zákon umožňuje přijímat,“ informovala Alena Doležalová z městského úřadu Havlíčkův Brod s tím, že stávající kapacita mateřských škol v Havlíčkově Brodě už nestačí požadavkům rodičů a to ani v situaci, kdy mateřské školy využívají takzvanou výjimku, to je větší počet dětí než je kapacita tříd, což zatím dovoluje školský zákon. „Takový trend je nežádoucí, už proto že se zvyšuje trend umístit do školky i děti mladší tří let,“ podotkla Doležalová.

Současná kapacita mateřských škol v Brodě
MŠ Zahradnického 122 dětí
MŠ Na Svahu Perknov a Wolkerova 54 dětí
MŠ Korálky Příčná 89 dětí
MŠ Korálky Žižkov 89 dětí
MŠ Korálky Prokopa Holého 81 dětí
MŠ Korálky Nad Tratí 80 dětí
MŠ Husova Domov pro seniory 15 dětí
MŠ Domeček soukromá 44 dětí
volná místa nejsou, pouze soukromá MŠ Dvoreček má sedm volných míst

Zápis do mateřských škol každoročně provází obava rodičů. Bude pro nás ve školce volné místo? "V Havlíčkově Brodě se totiž ročně narodí okolo 250 dětí, volných míst ve školkách je ale pouze 170. Aby město vyhovělo co největšímu počtu rodičů, udělilo ve všech třídách výjimky, takže se kapacita tříd zvýšila na 28. I tak je to ale málo," konstatovala Doležalová.

Budova mateřské školy bude obklopena zelení, nechybí ani prostor pro hry a zábavu. Mateřskou školu budou navštěvovat děti už od dvou do šesti let a dokonce i děti do sedmi let s odloženou školní docházkou. „Díky tomu bude možné snížit počet odmítnutých zájemců o umístění dítěte do mateřské školy v Havlíčkově Brodě téměř na nulu,“ zdůraznila Doležalová.

Podle radní Ivany Mojžyškové(ČSSD) součástí školky bude také jídelna s vybavením pro vaření diet. Dětí s různými potížemi stále přibývá a jídelny brodských škol a školek zatím nemohou jejich potřebám vyhovět. „Chtěli bychom, aby se v této jídelně mohly kromě běžných jídel vařit také různé diety. Stává se nám, že máme ve školách a školkách děti, které musí dodržovat určité typy diet, například celiaci a naše zařízení na to nejsou připravená," konstatovala Mojžyšková.

Letos v září se otevře v Brodě ještě nová mateřská škola v Domově důchodců Husova v areálu nemocnice pro 15 dětí. Bude sloužit hlavně pro děti zaměstnanců Domova a nemocnice. Kontakt mezi dětmi a seniory a má podle ředitelky Domova Hany Hlaváčkové přispět k pozitivnímu posílení pozdějších mezigeneračních vztahů.

Zhotovitel stavební části RONELI Stavby SE:
Termín dokončení stavby – květen 2021.
Cena stavby – 49,568 mil. Kč (vč. DPH)
Kapacita – tři třídy pro 64 dětí, kuchyně s jídelnou, parkoviště, dětské hřiště

Město Havlíčkův Brod vyhlásí soutěž na vybavení kuchyně, nábytek a výpočetní techniku. Předpokládaná cena vnitřního vybavení školky bude 9 milionů korun včetně DPH. Předpokládaný termín zahájení provozu školky od 1.9.2021