„Fibroendoskop umožňuje velice šetrně vyšetřit dutinu nosní, nosohltan i hrtan a hlasivky. Diagnostický přístroj s pohyblivou částí zajistí nebolestivé a neinvazivní vyšetření malých pacientů," sdělil primář ORL Vladimír Štědrý.

Podle jeho slov tím prakticky odpadá digitální vyšetření dětských pacientů, které bývalo pro děti nepříjemné a u něhož byla nutná i větší spolupráce dětí a rodičů. Nový přístroj zajistí například vyšetření nosních mandlí velice rychle a bezbolestně. Doplňuje tak škálu endoskopických metod, které lékaři v ORL ambulanci a oddělení využívají. Denně je novým endoskopem vyšetřeno kolem pěti dětských pacientů.

„Fibroskop je ohebná trubice o šířce pouhých 2,8 milimetru a délce 30 centimetrů, ve které se nachází vlákna vedoucí světlo a obraz. Kvalitu světla zajišťuje přenosný LED zdroj světla. Dále obsahuje táhla, kterými lze ovládat pohyb konce fibroskopu k zobrazení dané oblasti," dodal vedoucí oddělení zdravotnické techniky havlíčkobrodské nemocnice Adam Fila.

Diagnostický přístroj zakoupila nemocnice za více než 170 tisíc korun.

„K dispozici je ale v případě potřeby i ostatním oddělení. Využívá ho například i anesteziologicko-resuscitační," podotkla mluvčí nemocnice Petra Černo.