Brodští urologové mohou pacienty nyní léčit s pomocí nového laseru. „Ten patří k nejmodernějším svého druhu na trhu se zdravotnickou technikou. Pořídili jsme jej díky finanční dotaci z IROP v hodnotě téměř 1,8 milionu korun. Speciální YAG laser pro drcení močových kamenů o výkonu 35W se používá v kombinaci s moderním endoskopem," sdělila mluvčí nemocnice Petra Černo. Nový laser umožňují odstranit problémy s močovými kameny bezbolestně s minimálním zatížením pro pacienta. „Kromě miniinvazivních zákroků k odstranění kamenů, nám laser umožňuje zničit tu část tkáně v horním močovém traktu, kterou jsme diagnostikovali jako nádorovou. Jedná se o nízce rizikové karcinomy, které jiným způsobem řešit je náročné," dodal primář urologického oddělení Tomáš Málek.

Podle vedoucího oddělení zdravotnické techniky Adama Fily laser se speciálním endoskopem přenáší energii zvláštními světlovodnými vlákny. Předností jsou kombinace různých způsobů, kterými laser funguje, ať už je to rozbíjení močových kamenů, či jemný řez pro ošetření měkké tkáně.

Urologické oddělení brodské nemocnice za poslední tři roky podle mluvčí Petry Černo výrazně rozšířilo nabídku operací prováděných za pomoci laseru. Jako první pracoviště na Vysočině provádělo radikální laparoskopickou prostatektomii (odstranění prostaty a přilehlých semenných váčků při postižení prostaty zhoubným nádorem pozn. autora). Zákrok je používán u zhoubného nádoru prostaty, který v časném stadiu může být operačně zcela odstraněn a pacient vyléčen. Dále oddělení nabízí laparoskopické resekce tumorů ledvin. (To je operační výkon, při kterém se odstraňuje pouze část ledviny postižené nádorem. Hlavním přínosem je zapojení zbývající, nádorem nepostižené, části ledviny do plnění základních ledvinných funkcí. pozn. autora), dále laser provádí odstranění kamenů z ledvin a močových cest, nádor nadledvin, což je také unikátní urologická operace a další. „Miniinvazivní metody, operace za pomoci laseru jsou jednoznačně světovým standardem, který směřuje ke zvýšení kvality léčebné péče a pacientům přináší celou řadu výhod," dodal primář Málek.

Oblibu brodské urologie u pacientů dokládají i každoročně stoupající statistiky ambulantně ošetřených i hospitalizovaných pacientů. Jen v loňském roce bylo hospitalizováno přes tisíc pacientů a ambulantně ošetřeno 9,5 tisíce pacientů.