„Rentgen má nízkou dávku ozáření,“ objasnila hlavní výhody pro pacienty mluvčí nemocnice Petra Černo s tím, že se jedná o první model daného typu přístroje v Česku

Rentgen se složitým názvem Skiagrafický komplet YSIO X.pree představuje nový typ rentgenových přístrojů. Je vybaven novou generací inteligence a podle zdravotníků ukazuje cestu, jak zvládat pracovní vytížení.

„Je to první model tohoto typu přístroje v Česku s funkcemi 3D kamery, automatického nastavování z ovládací stanice," upřesnil vedoucí oddělení zdravotnické techniky Adam Fila.  

Přístroj usnadní práci radiologickým asistentům a v neposlední řadě dokáže automaticky volit optimální dávku záření. Tím je šetrný pro pacienty. „Modernizace a vývoj jde v oblasti diagnostických přístrojů velice rychle kupředu. Obnova techniky je pro naše oddělení podstatná a velice důležitá," sdělil primář oddělení Robert Pípal.

Přístroj je vybaven 3D kamerou pro nastavování polohy pacienta a umožní mnohem snadnější vyšetření hrudníku. Cena přístroje překročila sedm milionů, nemocnice si ho koupila díky dotaci. Součástí pořízení nového přístroje byly i stavební úpravy celého pracoviště a vytvoření adekvátního zázemí pro personál.