Mnohde se bude slavit přímo na náměstích, jinde připravili veselice ve velkých sálech.

V Třebíčí se oslavy konce roku a vstupu do roku nového ponesou již v tradičním duchu. Na poslední den v roce připravuje Městské kulturní středisko v Třebíči již tradiční silvestrovskou veselici na Karlově náměstí.

Tou bude návštěvníky provázet DJ Rudys, slavnostní přípitek pak bude s představiteli města. Ohňostroje jsou jako v minulých letech plánovány dva, a sice silvestrovský, kterým veselice na náměstí vyvrcholí, a posléze i novoroční, který se bude na Nový rok konat již o půl páté odpoledne a je tak určen především dětem.

V podobném duchu se ponesou oslavy i v Jaroměřicích nad Rokytnou. I zde se připravuje silvestrovské setkání na náměstí spojené se silvestrovským ohňostrojem, a novoroční ohňostroj zde začne o půl hodiny později, než je plánovaný novoroční ohňostroj pro děti v Třebíči.

S rokem 2013 se bude loučit i městys Okříšky. Půl hodiny před půlnocí proběhne setkání s teplým svařákem u okříšského vánočního stromu, kde se na Nový rok v pět hodin odpoledne uskuteční i slavnostní přivítání nového roku 2014 v podobě přípitku a novoročního ohňostroje. Ještě předtím však budou moci zájemci Nový rok přivítat výšlapem na Strážku, který startuje již ve dvě hodiny odpoledne u místního zámku.

Pelhřimov: světový Silvestr na náměstí

„Proč slavit příchod nového roku jen u nás v České republice, když ho můžeme oslavit na celém světě?" ptají se pořadatelé Silvestra U Stromečku na pelhřimovském náměstí.

Podle toho se také budou řídit. Stánek U Stromečku je místem, kde se bude připíjet na Nový rok v různých koutech světa. V 11 hodin dopoledne začnou oslavou příchodu nového roku v Tokelau, jak se jmenuje skupina tří tropických korálových atolů v jižním Tichém oceánu.

V každou další celou pokračuje další místo, Nový Zéland, Marshallovy ostrovy, Sydney, Brisbane, Tokio, Hongkong, Bangkok, Alma Ata, Islámábád, Dubaj, Moskva, Helsinky a nakonec přesně o půlnoci v Pelhřimově U Stromečku.

„Pro návštěvníky bude připraven party stan, teplomety, hrát bude reprodukovaná hudba a kromě dobrého pití si tu pochutnají i na výborném jídle, které zajišťuje Dubacatering," popsal, co se na náměstí chystá, jeden z organizátorů Jiří Brabec. Jídelníček bude k nahlédnutí na stránkách www.ustromecku.cz nebo na facebookovém profilu stánku U Stromečku.

Silvestr se takto na náměstí koná už potřetí. Loni se U Stromečku podle pořadatelů přes den vystřídaly desítky lidí, kolem půlnoci jich tam bylo asi půl druhé stovky.

Kromě náměstí se bude silvestr v Pelhřimově slavit také například ve Staré Tiskárně, ve Sklepě anebo v čajovně Utopia.

Jihlava: vycházka, běh i ohňostroj

Silvestrovský běh ve Smetanových sadech a v přilehlých ulicích pořádá na Silvestra Běžec Vysočiny spolu s klubem Dukla Jihlava a městskou policií. Jde o tradiční loučení přátel sportu s uplynulým rokem. Okruh je dlouhý 1200 metrů.

Na Nový rok je pak připravena pro Jihlavany Tradiční ornitologická vycházka s názvem Hledáme skorce vodního. Jak název napovídá, půjde především o hledání skorce vodního, ale i pozorování jiných ptáků, proto mějte dalekohledy s sebou. Sraz je na mostě ve Starých Horách u restaurace Venuše v 10 hodin. Pořadatelem akce je Český svaz ochránců přírody v Jihlavě a pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině.

Další možnost, jak strávit Nový rok, je podniknout výstup na Šacberk – Rudný. Výstup je pořádán v rámci celorepublikové akce Klubu českých turistů (KČT) s názvem Novoroční čtyřlístek, kde je možné přispět na vozíčkářské trasy, které buduje KČT. Jde již o 17. ročník. Délka trasy je minimálně 5 kilometrů. Start je z libovolného místa, přičemž cílem by měl být Šacberk – Rudný u torza rozhledny mezi 14. a 15. hodinou.

O půl šesté začíná na Masarykově náměstí komponovaný ohňostroj v provedení ohňostrůjce Leo Válka, rodáka z Jihlavy. Součástí bude i novoroční zdravice primátora statutárního města Jihlavy Ing. Jaroslava Vymazala, které je pořadatelem celé akce.  Od 17 hodin bude rozdáván svařák pro zahřátí.

Havlíčkobrodsko: retropárty, festival fantastiky i pochod

Havlíčkobrodský klub Oko pořádá silvestrovskou retro párty. Vstup v dobovém oblečení doporučen, neboť se bude řádit opravdu retro a oblečení značně pomůže atmosféře.

Silvestr 2013 se bude slavit i ve velkém sále Kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě. Od 20 hodin čeká příchozí silvestrovská oslava ve velkém stylu. Večerem bude provázet moderátor Fugas, hrát bude skupina Melodie, vystoupí imitátor, komik a kouzelník, připraven bude bohatý raut, novoroční přípitek i velký ohňostroj.

Silvestrovský festival fantastiky začal už v pátek v hotelu Fantazie v Chotěboři a končit bude na Nový rok odpoledne. Jsou na něm milovníci fantastiky, příznivci letního Festivalu fantastiky a her Silcon. Nechybí herna videoher a deskovek, projekce, diskuse, zábavné úkoly a workshopy a spoustu dalšího.

Již 31. Novoroční sestup do údolí Doubravky se chystá na středu 1. ledna v Bílku. Turisté a zájemci z řad veřejnosti se sejdou buď v Chotěboři na nádraží u vlaku, který odjíždí v 10.16 hodin, nebo přijedou z různých směrů na vlakové nádraží do Bílku, aby tam byli v tutéž dobu jako vlak od Chotěboře. Společně se pak vydají do půvabného údolí řeky Doubravy, aby si užili desetikilometrovou trasu.

Bystřice i Meziříčí chystají veselice

Zábava přiláká obecenstvo na náměstí také ve čtyřech městech na Žďársku. Příchod nového roku s ohňostrojem nad hlavou oslaví spontánně obyvatelé Velkého Meziříčí – 31. prosince ve 24 hodin. Barevná podívaná se chystá už na středeční půl šestou ve Žďáře nad Sázavou. Přeložení ohňostroje ze Silvestra na Nový rok si chválí ve Velké Bítešši. Zájemci jsou tam zváni na Masarykovo náměstí v 17 hodin.

V Bystřici nad Pernštejnem jsou oslavy spojené s koncem roku silvestrovské. „Je to tradice. Program bude podobný, na jaký jsou lidé zvyklí a líbí se jim. Scházejí se ale nejen kvůli ohňostroji – vládne u nás vždy příjemná a neformální zábava," popsal místní silvestrovské noci bystřický starosta Karel Pačiska. O půlnoci zazpívá hymnu Jakub Pustina, ohňostroj a poté Pustinův koncert budou následovat.

V Polničce na Žďársku přivítají Nový rok výpravou do přírody. Tradiční novoroční turistická procházka odstartuje ve 13 hodin u prodejny.