Je to pouze nepravdivá pověra, nebo je opravdu lepší se zabarikádovat v relativním bezpečí domova a doufat, že se nic zlého nepřihodí?

Podle numerologa Pavla Petra ze Stříbrných Hor se ale dnes nemusejí lidé ničeho obávat.

„Třináctka je totiž číslem docela dobrým a šťastným. Také součet všech čísel dnešního data nic mimořádného nenaznačuje. Pátek by tedy měl být zcela normálním obyčejným dnem. Samozřejmě budou výjimky, ale ty jsou i každý jiný den," uvedl Petr. On sám na pověry spojené s pátkem třináctého nevěří. „Naopak. Pokud si vzpomínám, tak jsem měl některé pátky třináctého docela šťastné," podotkl Petr.
Pátek třináctého je považovaný za nešťastný v mnoha zemích. A jaké jsou původy pověry? Encyklopedie uvádějí, že raní křesťané tvrdili, že v pátek třináctého byl ukřižován Ježíš Kristus, při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. Ani slavnému rytířskému řádu templářů nepřinesl pátek třináctého nic dobrého. Francouzský král Filip IV. neměl pro templáře pochopení, doslova je prý nenáviděl. V osudný pátek 13. října 1307 se spojil s církví a začalo kruté pronásledování, zatýkání, mučení a následné upalování templářů na hranicích.

Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, dokonce existuje i chorobný strach z čísla třináct, který se nazývá triskaidekafobie. Lidé, kteří trpí tímto strachem ,si v pátek třináctého berou volno, nesedají za volant, nelétají letadlem, nedělají vážná rozhodnutí a trpí pocitem úzkosti a paniky.

Pátek třináctého bývá většinou jednou až dvakrát do roka. V nepřestupných letech, kdy připadne toto datum na únor, následuje pátek třináctého také v březnu.

ANKETA: Co vy a třináctka?

Jaroslava Melzerová, 61 let, seniorka, Havlíčkův Brod
Říká se, že na každém šprochu pravdy trochu, a tak se tím řídím a snažím se být v pátek třináctého na sebe opatrná.

Petr Brychta, 58 let, zedník, Havlíčkův Brod
Nevěřím tomu a myslím si, že každý pátek třináctého je docela obyčejný den, tak jako každý jiný.

Štěpán Vala, 37 let, nezaměstnaný, Havlíčkův Brod
Jako jiné pověry, je i tato nesmyslná. Třináct nebo dvacet osm, jaký je v tom rozdíl?

Alena Horáková, 19 let, studentka, Chotěboř
Popravdě? Někdy si opravdu myslím, že by na tom smolném pátku něco být mohlo.