Nedávné přívalové deště totiž situaci ještě zhoršily a téměř čtyřicet metrů dlouhému mostu může reálně hrozit zřícení.

Je třeba jednat

„Je třeba jednat co nejrychleji," říkají shodně památkáři i představitelé přibyslavské radnice. Tyto strany však k vzájemné dohodě, jak by měla oprava vypadat, nedošly, a tak konečné rozhodnutí o způsobu opravy několik století starého objektu, který zároveň také slouží jako komunikace přes řeku, padne na bedra havlíčkobrodského stavebního úřadu.

„Již mají shromážděna všechna stanoviska, řešení je tedy nyní v jeho kompetenci," říká starosta Přibyslavi Jan Štefáček. „My chceme most funkční, aby i v zimě sloužil jako cesta pro obyvatele Ronova. Námi navrhované řešení počítá s nosností dvaceti tun a vzhled mostu by zůstal stejný, ne-li lepší," doplnil Štefáček.

Řešení navrhované památkáři by podle názoru statika umožnilo nosnost okolo pěti tun.

Vážnost situace si podle slov tiskové mluvčí uvědomují i telčští památkáři. „Jde již o velice havarijní stav. Ani my nechceme opravu zdržovat a mrzí nás, že starosta města to tak prezentoval," upozornila tisková referentka památkářů Marie Jirková.

O budoucnosti mostu by tak měl stavební úřad, který nemusí brát jednotlivá stanoviska v potaz, rozhodnout v nejbližších dnech.