Na ty, kteří se už těšili na okamžik, kdy na cyklostezku poprvé vyjedou, čeká asi nepříjemné překvapení.

„Jak to vypadá se stezkou? Krátce řečeno, špatně," reagoval starosta Ždírce Jan Martinec na dotazy obyvatel města a okolí, které zajímalo, jak to s cyklostezkou vlastně bude. Důvodem jsou vlastnické vztahy.

Dotazy na budoucnost cyklostezky hřbitov – Údavy byly aktuální už loni, projektově byla stezka připravena pro územní řízení. Město mělo podepsány smlouvy o budoucí kupní smlouvě se všemi majiteli potřebných pozemků. Na trase budoucí stezky je ovšem pozemek ve vlastnictví státu, o jehož vydání požádala církev.

Komplikované vztahy

„Stát, v tomto případě Agentura pro ochranu přírody a krajiny, nemůže do vyřešení restituce s pozemkem nijak nakládat, to znamená ani vydat souhlas k územnímu řízení," vysvětlil už loni starosta Ždírce občanům, kteří se na stavbu cyklostezky nedočkavě ptali. Po více než dvouletém čekání na vydání či nevydání pozemku církvi Státním pozemkovým úřadem (SPÚ) došlo k tomu, že SPÚ pozemek rozdělil na dva díly a jeden zůstal ve vlastnictví státu a správě Agentury pro ochranu přírody a krajiny (AOPK). Ten, po kterém je vedena trasa stezky.

„Ihned po vypořádání jsem pořádal AOPK o souhlas s územním a stavebním řízením a 19. ledna jsem po několika urgencích získal vyjádření AOPK, že církev podala na stát žalobu proti rozhodnutí. Podle mě to není nic dobrého, víme, jak se soudy táhnou. Nezbývá nežli čekat na rozhodnutí soudu," konstatoval Martinec.

O tom, jak se jednání úřadů vlečou, svědčí skutečnost, že Státní pozemkový úřad, pracoviště Jihlava, zahájil správní řízení k vydání pozemku v srpnu 2014, ale ani za půl roku nebylo jasno. Územní řízení bylo v létě 2014 krajským úřadem přerušeno a nebylo možné pokračovat do vyřešení vlastnických vztahů kolem pozemku.