„Sešla se už pracovní skupina pro rekonstrukci a regeneraci Bechyňova náměstí složená ze zastupitelů, zástupce městského úřadu Havlíčkův Brod odboru rozvoje a ze zástupce Národního památkového ústavu v Telči. Administrátor externích zakázek seznámil přítomné s možnými způsoby výběru dodavatele projekčních prací. Přítomní se shodli, že za nejlepší pro naše náměstí považují soutěž studií,“ informoval starosta Martin Kamarád.

Jednou částí náměstí, která má skutečně originální tvar, dneska vede silnice první třídy, před radnicí je parkoviště, vpravo od radnice je malý park a autobusové nádraží. Za rohem další malý park se sochou sovětského vojáka. „V posledních letech jsme hodně investovali ve městě do oprav ulic. Rekonstrukci hlavního náměstí jsme odsouvali,“ konstatoval přibyslavský místostarosta Michael Omes. „Máme zatím základní představu, že by náměstí mělo více sloužit pro společenský život a méně jako autobusové nádraží nebo parkoviště,“ dodal starosta Martin Kamarád.

Jemu osobně se nelíbí betonová kašna a omšelá autobusová čekárna. Právě možnost přesunu autobusového nádraží jinam třeba až k vlakovému nádraží takříkajíc rozpálila do běla jednu z obyvatelek města Janu Höferovou. „Tato informace mě opravdu nadzvedla ze židle. Pokud by radnice tento plán zrealizovala, poškodila by hlavně seniory, děti a nemocné občany, kteří by museli chodit do prudkého zámeckého kopce,“ postěžovala si Höferová. „Já v Přibyslavi trvale nežiju, ale už na první pohled se mi náměstí líbí. Je tam dobře vyřešeno parkování. Autobusové nádraží v centru bych zachoval, jen by si možná žádalo menší úpravy. Přesunout ho jinam, to si neumím představit kam. Místo u vlakového nádraží si mi moc vhodné nezdá s ohledem na starší cestující,“ podotkl Zdeněk Špaček předseda přibyslavského Aeroklubu.

Přibyslavští radní uspořádali už na jaře dotazníkovou anketu mezi obyvateli Přibyslavi, jak by mělo centrum vypadat. Vyplynulo z ní, že většina obyvatel města využívá centrum hlavně k nákupům, vadí jim množství aut, ale nechtějí, aby se autobusové nádraží přesunulo jinam, vzhled náměstí by měly zlepšit nové lavičky, odpadkové koše, či stojany na kola.

Rekonstrukce přibyslavského náměstí však není otázkou několika měsíců, podle starosty Kamaráda může trvat léta.