Každý rok se velké pouti u sv. Anny účastní stovky lidí, z nichž mnozí sem přijíždějí hlavně na slavnostní bohoslužby a za pramenem „zázračné“ vody vytékající zpod kaple. Nabírají si do lahví, dokonce i do kanystrů a vozí domů.

„Letos bohužel budou návštěvníci zklamáni. Voda opět neteče. Loni přestala téct těsně po pouti, letos pramen vyschl už před poutí. Možná, kdyby celý týden pršelo, pak by se snad v neděli mohl pramen částečně obnovit,“ sdělil za pohledskou farnost Jan Novotný mladší. Už víc než rok provází pohledský pramen jedna smůla za druhou. Loni v létě pramen u svaté Anny pod kaplí kousek od poutního kostela v Pohledu na Havlíčkobrodsku přestal téct. Tři čtvrtě roku trvalo, než se podařilo situaci napravit. Pít z pramene ale ji šlo ale jen několik dní. Dělníci, kteří v kapli pokládali novou podlahu a rozšiřovali drenáž u vchodu, totiž svedli povrchovou vodu do rezervoáru.

„Neuváženost tohoto našeho kroku se projevila během přívalového deště, kdy došlo ke kontaminaci studánky povrchovou vodou. Proto bude nutné dotčený vnější základ kaple zatěsnit,“ přiznal v obecním zpravodaji jeden z dělníků Jan Novotný mladší. Teď voda zpod kaple neteče vůbec. Podle názoru jednoho z pohledských obyvatel, Jiřího Zelenky, je mizející pramen u sv. Anny jen smutným důsledkem neuváženého a bezohledného chování lidí vůči přírodě, který trvá léta. „Jen kousek od pramene v lese je studna, kam si lidé z okolí jezdí pro vodu do bazénů. To má podle mého názoru vliv i na stav hladiny pramene u sv. Anny. Navíc v této lokalitě postupně mizí les a jak známo, les zadržuje vodu, už proto, že každý rok stále méně prší a sněží,“ konstatoval Zelenka.