Většina si vybrala maturitní studium, 
v oblibě však zůstaly i některé méně časté učební obory.

„Letos jsme přijali do prvního ročníku zhruba dvě stě studentů. Mezi nejoblíbenější obory patří zlatník, kameník, ale také sklářské a řemeslnické obory. Dlouhodobě klesá zájem o keramiku a malbu skla," uvedl ředitel střední uměleckoprůmyslové školy ve Světlé nad Sázavou Jindřich Vodička s tím, že do některých oborů budou přibírat studenty ještě na začátku září.

Plný stav mají i na chotěbořském gymnáziu, kde se stabilně těší velkému zájmu uchazečů o studium. „Bez problémů jsme naplnili jednu třídu osmiletého a jednu čtyřletého gymnázia. Všechny studenty jsme přijali v prvním kole, druhé jsme vyhlašovat nemuseli," řekl ředitel gymnázia Vladislav Smejkal.

Tím se na světelském gymnáziu pochlubit nemohou. 
V letošním roce tam otevřeli pouze jednu třídu, jejíž kapacitu ani plně nevyčerpali. Příčinou je podle Vodičky to, že gymnázium je v dnešní době 
v každém větším městě a studenti chodí často jinam.

Ubrali třídu

Další školou, kterou Deník oslovil, byla havlíčkobrodská průmyslová škola stavební, která měla se zájmem uchazečů také mírné problémy. Kvůli nim v tomto roce ubyla jedna třída z oboru stavebnictví.

„Letos jsme otevřeli jednu třídu na technickém lyceu 
a jednu v oboru stavebnictví. V každé z nich je pětadvacet studentů," podotkl ředitel školy Ladislav Fiala. Zároveň dodal, že dva uchazeče dobírali ještě ve druhém kole přijímacího řízení.

Jan Štrobl