Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O titul Vesnice roku 2017 soutěží pět obcí z Havlíčkobrodska

Havlíčkobrodsko - Celkem 212 obcí z celé České republiky se přihlásilo do třiadvacátého ročníku soutěže Vesnice roku. Mezi nimi je také pět obcí z Havlíčkobrodska. Ministerstvo pro místní rozvoj každoročně poskytuje oceněným obcím až 32 milionů korun na jejich další rozvoj.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Loňským vítězem Vesnice roku se stala obec Lípa na Havlíčkobrodsku.Foto: Deník/archiv

„Tato tradiční soutěž každoročně ukazuje jedinečnost a bohatství našeho českého, moravského a slezského venkova. Přeji všem obyvatelům soutěžících obcí hodně štěstí a komisařům spoustu energie a inspirativních zážitků," řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

O titul Vesnice roku chce letos na Havlíčkobrodsku soutěžit obec Dolní Město, Okrouhlička, Sobíňov, Vepříkov a Věžnice. Přitom Sobíňov má za sebou již úspěch z loňského roku soutěže. Obec získala oranžovou stuhu za dobrou spolupráci obce s místními zemědělci. Hlavním vítězem na Vysočině se v soutěži Vesnice roku 2016 stala obec Lípa. Rovněž obec Dolní Město, která uspěla v loňském ročníku soutěže, se do soutěže hlásí i letos.

„Naše obec získala při první účasti v soutěži Vesnice roku ocenění Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově v duchu Programu obnovy venkova. Konkrétně byla oceněna rekonstrukce naší návsi s důrazem na použití místních materiálů,“ informoval starosta Pavel Chlád. Do kategorie Zlatá cihla se obec hlásí i letos. „Chceme se pochlubit výstavbou nových chodníků nebo moderní komunální technikou,“ prozradil starosta Chlád, s tím, že hlavní motivací není finanční obnos pro vítěze, ale možnost ukázat, že i na venkově se může žít v moderním duchu.

Ani pro obec Věžnice není hlavní motivací pro přihlášku do soutěže finanční výhra. „Na různé soutěže jsme už rezignovali. V soutěži Vesnice roku jsme ani jednou neuspěli. Pro nás je hlavní motivací dokázat, že i na venkově se může žít hezky,“ zdůraznil starosta obce Josef Málek. Obec Věžnice se chce v soutěži, obrazně řečeno, pochlubit například novým mateřským centrem, novou školní třídou či novou knihovnou.

Měsíc květen a červen je podle pořadatelů ve znamení hodnocení krajských kol. Celostátní kolo proběhne na začátku měsíce září. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2017 bude vyhlášen 16. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

„Cílem soutěže Vesnice roku je povzbudit obyvatele venkova k účasti na rozvoji svého domova a vyzdvihnout aktivity obcí,“ zdůraznila mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. Přihlášené obce jsou hodnoceny v následujících oblastech: společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry, informační technologie obce a koncepční dokumenty.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení