„Těší mě to a mám z toho radost,“ reagoval na informaci kastelán lipnického hradu, Marek Hanzlík. Netopýří noc uspořádalo občanské sdružení Zelené srdce a Česká společnost na ochranu netopýrů ve spolupráci se správou hradu Lipnice. „Netopýři přebývají na Lipnici v hradních sklepích a Netopýří noc byla příležitostí, jak představit zábavnou a poučnou formou život netopýrů, včetně jejich odchytu a opětovného vypuštění do volné přírody,“ vysvětlil kastelán.

Akce se zúčastnily více než tři stovky zájemců, dospělých i dětí, zvědavých dozvědět se podrobnosti o životě těchto poněkud tajemných nočních tvorů schopných nevídaných akrobatických kousků. Jak kastelán přiznal, tak velký zájem organizátoři ani nečekali už s ohledem na pokročilou noční hodinu.

„Akce byla jedinečná užtím, že se podařilo odchytit celkem deset kusů netopýrů. Návštěvníci si na ně mohli i sáhnout. Mohli si prohlédnout i handicapované netopýry, kteří nemohou žít ve volné přírodě, a jsou proto chováni ve  speciálním teráriu,“ popsal průběh noční akce kastelán Hanzlík. Proto, že byla Netopýří noc tak úspěšná, hodlá ji kastelán na hradě zopakovat. Přesný termín je už daný, a sice bude to sobota 25. srpna.

„Odchytávat a pozorovat netopýry nejde kdykoliv, ale je třeba vybrat dobu, kdy jim bude lidská pozornost nejméně škodit. Konec srpna je obdobím, kdy už netopýři vyvedli mladé, ale nechystají se ještě vyhledávat úkryty před zimou,“ vysvětlil kastelán Hanzlík, proč byl pro další Netopýří noc vybrán právě tento termín.

Podle jeho informací netopýří kolonie na Lipnici není tak početná, jako na hradě Točník, ale přesto je pro přírodovědce a pozorovatele těchto nočních savců hodně zajímavá.

Odborná komise Kraje Vysočina nominovala do soutěže Zlatá jeřabina 2011 kromě lipnické Netopýří noci i hudební festivaly na zámcích v Náměšti nad Oslavou, Telči a Jaroměřicích nad Rokytnou. V kategorii Péče o kulturní památky byla nominována obnova prostor bývalé zámecké konírny na zámku v Telči. V anketě o nejlepší kulturní počin roku bude letos bojovat celkem 60 soutěžících.

„Na podporu těchto projektů lze hlasovat do 13. dubna, a to buď elektronicky prostřednictvím hlasovacího formuláře uveřejněného na stránkách kraje v sekci Kultura a památky nebo písemně pomocí originálního hlasovacího lístku uveřejněného v březnových novinách Kraj Vysočina. Svůj hlas můžete dát vždy jen jedné akci v každé kategorii,“ upozornila za pořadatele soutěže Marie Jirková z Národního památkového ústavu v Telči. Cílem ankety je nejen upozornit na širokou žánrovou škálu aktivit v Kraji Vysočina, ale také poukázat na úsilí, s nímž je pečováno o bohaté dědictví kraje.