VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oáza chce stavět mobilní městečko pro rodiny v nouzi

Havlíčkobrodsko: Mobilní městečko pro rodiny ve finanční tísni.

11.3.2013
SDÍLEJ:

Mobilní dům. Ilustrační foto.Foto: Internet

S takovým 
v Česku naprosto ojedinělým projektem přichází na Vysočinu začínající sdružení Oáza naděje.

Oáza se tím snaží zabránit tomu, aby se rodiny, které se dostanou do nesnází, nemusely rozdělit, čímž ztrácejí motivaci své problémy společně a efektivně řešit.

Občanské sdružení Oáza naděje na projektu mobilního městečka pracuje tři roky. Pomáhat chce zejména rodinám s dětmi.

„Stát sice hlásá, že chce úplné rodiny a hodně dětí. Podmínky pro to ale nevytváří. Dnešní rodina se do problémů může dostat velice lehce. Když třeba v rodině pracuje jenom jeden a přijde o práci, je těžké utáhnout nájem. A kde má vzít začínající rodina třeba na padesátitisícovou kauci, kterou musí zaplatit předem, a ještě uživit sebe i děti? Pokud to nezvládnou, čeká je stěhování do azylového domu. Tam ale nebudou spolu. Ocitnou se rozdělení, a tím pádem třeba ztratí chuť snažit se," řekl člen rady občanského sdružení Oáza naděje Zbyněk Kouble.

Hlavní budova 
a několik domků

Podle Koubly v Česku zatím chybí možnost, aby rodina, která se dostane do tíživé životní situace, zůstala pohromadě. Proto sdružení přišlo 
s nápadem postavit pro ně sociální městečko s mobilními domky. Prvním krajem, kde by tento projekt chtěli odstartovat, je právě Vysočina. „Postupně bychom chtěli vytvořit čtrnáct městeček po celé republice. První by měla být Leštinka poblíž Stvořidel," uvedl Zbyněk Kouble.

Sociální městečko sdružení Oáza by měla tvořit jedna hlavní budova, kde by mělo zázemí občanské sdružení spolu s domem pro seniory, 
a několik mobilních domků, které by byly určeny právě potřebným rodinám.

„Jedná se o takzvané mobilheimy. Ty jsme vybrali, aby se snížily náklady na výstavbu a ubytování bylo zároveň ekologicky nezátěžové. Na pozemek v Leštince, který už máme vytipovaný, by se jich mělo vejít minimálně deset. Rodiny by tady našly všechno, co potřebují. Pračku, sporák a další spotřebiče," popsal člen sdružení Oáza naděje.

Náklady na jeden mobilheim se pohybují okolo čtyř set tisíc korun. Peníze na ně 
i na budovu v Leštince chce sdružení získat pomocí veřejných sbírek a darů od sponzorů.

„Nejprve jsme uvažovali o tom, rozjet to s co nejmenšími náklady. Mobilní domky lze získat už od nějakých 80 tisíc korun. Náklady na to, aby se daly používat celoročně, by ale byly ve finále větší, než když se koupí pořádné. Systém mobilních domků třeba velice dobře funguje v Americe. Rozdíl je ale v tom, že tam si i chudí lidé mohou dovolit takový mobilheim koupit," říká Zbyněk Kouble.

Útočiště na rok

Projekt občanského sdružení počítá s tím, že by rodina našla v mobilním domku útočiště na jeden rok. Pomoc by se měla dostat těm, kteří chtějí pracovat, ale nemohou si zatím dovolit vlastní bydlení. Sdružení jim chce dát šanci zvednout se ze země. Ubytování v mobilních domcích by sice zadarmo neměli, spoluúčast by pro ně ale neměla být neúnosná. „Oni musí znát tu povinnost platit, ale nesmí je to zatížit tak, aby to přestalo plnit svůj účel," dodává Kouble.

V mobilním městečku by mělo, díky spolupráci se sociálními odbory, pravidelně fungovat také poradenství. Aby lidé ušetřili, plánuje sdružení zakoupit dodávku, která by obstarávala všechny nákupy najednou. „Chtěli bychom, aby rodina byla zatížená co nejméně a měla šanci se od něčeho odrazit. Také bychom chtěli, aby alespoň jeden člen rodiny věnoval svůj čas návštěvě domu pro seniory. Podíval se, jak tam ti lidé žijí, jestli jim třeba nemůže nějak pomoci. Aby se naučili žít vedle sebe," zdůvodňuje člen sdružení. Žít pohromadě by tady měli lidé všech věkových kategorií. Podle představy občanského sdružení Oáza by si navzájem mohli být velice prospěšní. Mladí mohou pomáhat seniorům a ti jim zase na oplátku předají své zkušenosti.

Sdružení oslovilo kraj a chystá se i do  měst. Většinou se setkává s pozitivními reakcemi. „Všechny sociální odbory v republice už o nás vědí a máme jejich podporu. Problém, do kterého jsme píchli, je totiž obrovský, a nikdo s ním zatím nic nedělá" dodává Zbyněk Kouble.

Autor: Redakce

11.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení