Už od ledna letošního roku bylo možné se na Vysočině prokázat v některých institucích svým občanským průkazem pomocí mobilní aplikace eDoklady. Krajský úřad Kraje Vysočina byl první z krajských úřadů, který tuto možnost nabízel. „Zájem byl ze začátku malý, následně se trochu zvedl, ale dá se říct, že pořád není nikterak velký a prokazování fyzickým dokladem převažuje,“ říká Eva Neuwirthová z tiskového odděleni Krajského úřadu Kraje Vysočina.

„Ti, co e-doklad ve svém mobilním telefonu mají, jsou zvědaví, jestli to funguje. Ostatní byli ze začátku spíš překvapeni, že už to u nás jde, když to nebylo ještě oficiálně povinné,“ dodává Neuwirthová.

Monika Janoušková z Pelhřimovska nemá v plánu občanský průkaz v mobilu využívat. „Nevěřím úplně elektronickým systémům a nechci na jednom místě shromažďovat veškeré osobní údaje. Pro hackery je mnohem jednodušší se k takovým informacím dostat, když jsou v telefonu. Proto mám raději své rodné číslo a další údaje pouze na fyzickém dokladu, který nosím pořád u sebe,“ vysvětluje Janoušková.

Na Vysočině jsou však i lidé, kteří využívají elektronický občanský průkaz hned od začátku. Matěj Lepeška má v telefonu aplikaci eDoklady od ledna. „Výhodou je, že člověk u sebe nemusí nosit peněženku. Mobil je v dnešní době věc, kterou mám stále po ruce. Prokážu se tak mnohem rychleji a nemusím mít u sebe tolik věcí,“ vysvětluje Lepeška.

Podle informací na stránkách eDoklady tato digitalizace ušetří práci s hledáním občanského průkazu a s přepisováním jednotlivých údajů. Zároveň tímto způsobem nemůže nikdo občanský průkaz zfalšovat.

#clanek|8521813#

V tuto chvíli je možné ověřit svou identitu pomocí mobilního telefonu i na policii, na soudech, na finančních úřadech, živnostenských úřadech a na mnoha dalších místech. Stačí si pouze stáhnout aplikace eDoklady a pomocí Portálu občana ověřit svou identitu. „Na App Store a Google play si bezplatnou appku eDoklady stáhlo už víc než půl milionu uživatelů,“ informoval místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na síti X.

Když zájemce přijde na pracoviště, které nabízí identifikaci pomocí elektronického občanského průkazu, stačí když naskenuje po otevření aplikace eDoklady vytištěný QR kód, který se na pracovišti nachází. Na počítači pracovníků se zobrazí údaje z jeho dokladu. I díky tomuto jednoduchému systému nebylo pro úředníky zaučení složité. „Bylo potřeba, abychom se naučili ovládat nový systém, ale všechno je intuitivní a zobrazování potřebných dokladů probíhá v podstatě bez problémů,“ říká Neuwirthová.

V Jihlavě na oddělení matriky měli lidé možnost prokázat se pomocí e-dokladu už na začátku června. Nikdo však zatím tuto službu nevyužil. „Nikoho jsme tady zatím neměli. Jedním z důvodů může být i to, že na matrice často řešíme narození. Když si tatínci vyzvedávají rodné listy, posíláme jim zprávu s informací, že vyžadujeme doklad totožnosti. Tak nevím, jestli si myslí, že je potřeba fyzický doklad,“ vysvětluje Lenka Nacházelová z oddělení matriky v Jihlavě.

Stejně tak na katastrálních úřadech na Vysočině lidé e-doklady zatím nevyužili. „Jsme plně připraveni plnit požadavky klientů na ověření jejich totožnosti prostřednictvím e-dokladu. Zároveň však na žádném našem katastrálním pracovišti na Vysočině nebyl takový požadavek vznesen,“ říká ředitelka kanceláře ředitele katastrálního úřadu Ludmila Jedličková. Podle jejich slov pracovníci dokážou ověřit identitu občana i v terénu pomocí chytrých telefonů, ne pouze na přepážkách. A právě v terénu proběhlo jediné ověření totožnosti pomocí e-dokladu od doby zavedení této inovace.

Aplikaci eDoklady je možné stáhnout pouze do modernějšího telefonního zařízení. Pokud jde o telefon s operačním systémem Android, je nutné mít minimálně verzi 10 vydanou v březnu roku 2019. Pro telefony s operačním systémem iOS je nutná alespoň verze 15, která funguje od června roku 2021. Dalším zádrhelem, který může ověření zkomplikovat, je nefunkčnost při spárování telefonu s určitým druhem chytrých hodinek. „Úředníci přišli na to, že občanka se skrz e-doklady nedá ověřit, pokud je mobil spárovaný s určitým druhem chytrých hodinek. Toto tvrzení se však nedá paušalizovat. Některé značky chytrých hodinek nemusí vůbec ověření totožnosti bránit,“ vysvětluje Jedličková.

Pokud však tento problém nastane, musí daný člověk nejprve odpojit svůj mobil od chytrých hodinek, aby k ověření jeho identity mohlo dojít.

Od ledna příštího roku se lidé budou moci s občanským průkazem v telefonu prokázat také například v okrskových volebních komisích, v menších obcích na úřadě, ve školách nebo na poště. V budoucnu bude možné mít v této aplikaci uložené i další doklady, jako je například řidičský průkaz.