VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce Ledečska bojují o autobus, podepisují petici

Ledeč nad Sázavou – Kraj chystá výrazně dokonalejší dopravní obslužnost. Starostové z Ledečska se proti tomu stavějí.

23.11.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Krestýn

Bránit svoje autobusy chtějí obyvatelé z Ledečska a podepisují petici, přestože Kraj Vysočina chystá od roku 2019 nový integrovaný systém veřejné dopravy a slibuje cestujícím výrazně kvalitnější a rychlejší dopravu. 

V Ledči totiž přijdou o přímou autobusovou linku do Havlíčkova Brodu. Podle kraje ale autobus nahradí mnohem lepší a rychlejší vlak. „O vlaky nestojíme, chceme svůj autobus, vzkazují krajským úředníkům obyvatelé Ledečska. Od minulého týdne mohou návštěvníci informačního centra v Ledči podepsat petici za zachování přímých autobusových spojů z Ledče do Havlíčkova Brodu a zajištění dopravní obslužnosti pro malé obce. V současné době je na petici skoro 200 podpisů. V čele petiční akce stojí za vedení města Ledeč starosta Zdeněk Tůma (SNK pro Ledeč). 

Jak Tůma řekl, byl prý pro starosty celého Ledečska šok, když se letos na jaře na jednání se zástupci kraje dozvěděli, že má být zrušeno přímé autobusové spojení z Ledče do Havlíčkova Brodu. „To bylo pro občany Ledče nahrazeno vlakem, případně alternativním autobusovým spojením pouze do Světlé nad Sázavou a následně s přestupem na vlak a dopravu na vlakové nádraží v Havlíčkově Brodě. Bohužel zhotovitele řádů nepřesvědčila nutnost zavedení přímého spoje ani pro staré a nemocné občany, kteří tyto spoje využívají při cestě do nemocnice ani pro matky s dětmi a školáky, kteří takto budou nuceni nejen několikrát přesedat, ale cestovat autobusem téměř přes celý Havlíčkův Brod,“ uvedl starosta Tůma.

Údajně to bude komplikované

„Jet z Ledče do Havlíčkova Brodu s přestupem ve Světlé je anabáze, to nemluvím o vesnicích za Ledčí. Úředníci si z nás dělají legraci. Oni vlakem nebo autobusem nejezdí. Mají auta. Slibují lepší vlaky, ale na Ledečsku je problém se někdy na ten vlak vůbec dostat,“ řekl jeden z nespokojených občanů Milan Vaňkát.

„Je to zbytečně komplikované. Do Brodu je to pro nás 40 kilometrů. Jednoznačně je pro nás i okolní obce výhodnější autobus bez přestupu. To nemluvím o seniorech, kteří cestují do Brodu do nemocnice,“ uvedl starosta obce Bělá Pavel Lhoťan (nezávislý).

Podle starosty Vilémovic Václava Vacka (ODS) je rušení přímého autobusu do Brodu krok zpátky. „Chceme zachovat přímý spoj do Brodu aspoň dopoledne a v tom nehodláme ustoupit. Tím autobusem jezdí děti do škol, senioři k lékaři. Na vlak je to pro nás kus cesty, přesedání je komplikované, stejně jsou na tom obce Kožlí, Bojiště, nebo Ostrov. Kraj Vysočina chce modernizovat železniční dopravu ale bez ohledu na místní podmínky,“ řekl starosta Vacek.

Nespokojený starosta obce Ostrov Jan Rajdl (nezávislý) sepsal dlouhý seznam o devíti bodech, kde vysvětluje, proč si obec Ostrov nepřeje zrušení autobusu. „Obec Ostrov nemá vlakovou zastávku, Ledeč má vzdálené vlakové nádraží od autobusového minimálně dvacet minut, vlaková zastávka je sto metrů od autobusové, ale do prudkého kopce. Pro staré lidi je to nedostupné,“ vysvětlil Rajdl. Jako další argumenty uvedl, že navrhované změny plánované krajem přinesou více spojů, ale vytratí se některé přímé spoje a přibydou přestupy.

Prý bude chybět plynulost

„Nový systém kraje navíc neřeší plynulost a návaznost dálkových spojů. Žádáme proto o zachování přímého spojení do Havlíčkova Brodu nebo, alespoň třikrát denně do Brodu a zpět dále návaznost ostatních autobusových spojů, které ve Světlé z Ledče končí tak, aby na ně navazoval autobus ze Světlé do Brodu a byly přestupy maximálně do patnácti minut,“ řekl starosta Ostrova.

Starostové z Ledečska poukazují na fakt, že naopak přímý spoj třeba z Chotěboře do Havlíčkova Brodu určitě nikdo nezrušil. Rušení přímých autobusových linek do Brodu se diví i řidiči. „O tyto autobusy je mezi cestujícími zájem a prázdné rozhodně nejsou,“ nechal se slyšet zastupitel obce Chřenovice Josef Zelený (nezávislý).

„Není pravda, že město Ledeč nad Sázavou přichází o přímé spojení s Havlíčkovým Brodem,“ reagoval Pavel Bartoš, vedoucí oddělení dopravní obslužnosti Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Jak upřesnil, přímé spojení se uskuteční zavedením přímé linky osobních vlaků ve směru Ledeč – Světlá nad Sázavou Sázavou – Havlíčkův Brod. Ze směru od Ledče bude podle Bartoše nově umožněno obsloužení výhodně umístěné zastávky Světlá nad Sázavou – město, která umožní rychlou dopravu do centra města.

„Na lince budou nasazeny moderní motorové vozy Stadler. Vlaky budou klimatizované, nízkopodlažní s možností přepravy dětských kočárků a jízdních kol. Na rozdíl od autobusů budou vybaveny toaletou. Jízdní doba vlaku z Ledče nad Sázavou do Havlíčkova Brodu bude nově činit 44 minut, tudíž bude o čtrnáct minut rychlejší než nyní přímý průměrný autobusový spoj na dané relaci,“ popsal Pavel Bartoš část výhod pro cestující.

Cesta vlakem nebude dražší než autobusem. „Dle plánu bude zavedeno dvanáct párů přímých spojů v pracovní dny a osm párů spojů o sobotách a nedělích. Nově tímto řešením doprava bude díky přímým vlakům z Ledče nad Sázavou do Havlíčkova Brodu řešena i o víkendu,“ zdůraznil Bartoš.

Kraj: Obslužnost bude mnohem lepší než nyní

Obsluha obcí mezi městy Ledeč a Světlá nad Sázavou bude samozřejmě zajištěna autobusy na lince Ledeč nad Sázavou – Vilémovice – Světlá nad Sázavou. Pro cestující do Havlíčkova Brodu bude umožněn komfortní přestup na rychlík ve Světlé.

„Tím, samozřejmě nebudeme cestujícího z obcí Ostrov, Vilémovice a podobně nutit chodit na jejich železniční zastávku na vlak, i když teoreticky budou moc využít i tuto možnost, ale dané obce obslouží autobus, který zajistí jejich přímou dopravu ve směru jejich cesty a pro cestujícího, který jede přes Světlou nad Sázavou na Havlíčkův Brod, dle údajů z odbavovacích zařízení dopravců se jedná asi o jednoho cestujícího denně jak z Vilémovic, tak i z Ostrova, a to v silný měsíc, bude umožněn navazující přestup na vlak ve Světlé nad Sázavou. Autobusy v úseku ve Světlé nad Sázavou do Havlíčkova Brodu jsou také zajištěny, ale již nebudou koncipovány jako dosud,“ podotkl Bartoš s tím, že není možné porovnávat se stávajícím stavem drážní dopravy mezi Ledčí nad Sázavou a Havlíčkovým Brodem.

„Nyní totiž cestující jede z Ledče nad Sázavou zastaralým vozem a musí ve Světlé nad Sázavou přestupovat a cestující ze Světlé nad Sázavou by musel jít mimo město na nádraží, což v návrhovém stavu vše odstraňujeme, to znamená moderní nízkopodlažní vozidlo, cesta bez přestupu, což je výrazně rychlejší než nyní autobusem a obsluhujeme železniční stanici Světlá nad Sázavou, město,“ dodal Bartoš

Autor: Štěpánka Saadouni

23.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží prodavač/ka - číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - příjemné vystupování, ochota, zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství, - prodej a obsluha v nové kavárně nad potravinami Hejkal, Osobní kontakt možný po předchozí tel. dolmuvě.. Pracoviště: Hejkal s.r.o., Dolní, č.p. 153, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Markéta Hejkalová, +420 777 616 158.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 20 000 Kč

Pomocní kuchaři pomocný kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: prac. doba PO-PÁ 7:00 - 15:30 a 13:30 - 22:00 hodin , Osobní kontakt možný PO a PÁ 8-12 hodin.. Pracoviště: Albert berisha - pracoviště, Koželská, č.p. 205, 584 01 Ledeč nad Sázavou. Informace: Albert Berisha, +420 776 315 423.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 27 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič nákladního auta + obsluha hydraulické ruky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Šuta - meta s.r.o.- kovošrot štoky, 582 53 Štoky. Informace: Kateřina Vašíčková, +420 777 265 057.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 150 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři údržbář kancelářských a bytových prostor. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - manuální zručnost, flexibilita, spolehlivost, výhodou praxe na obdobné pozici, - údržba kancelářských prostor a dvou bytů (Smetanovo nám. 1859 a Trčkova 290, HB) - jednou týdně kontrola stavu objektů a zajištění drobných oprav a údržby domácnosti (běžné práce technického charakteru, např. výměna zámkové vložky, montáž nábytku, čištění odpadů, výměna žárovky atd.), - pracovní dobu lze přizpůsobit možnostem pracovníka, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Centrum j.j.pestalozziho, o.p.s. - dům na půl cesty havlíčkův brod, Beckovského, č.p. 1882, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Lenka Dlouhá, +420 775 592 930.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V regionu se běhá pro dobrou věc

Módní přehlídka v rámci ZUŠ Open v Bystřici nad Perštejnem.
20

Mladí umělci vyšli do ulic. Na sedmnácti místech Vysočiny

Víkend v Brodě dětem nabídne cestu do pohádky

Havlíčkobrodsko – Oblíbenou pohádkovou cestu si pro děti připravilo havlíčkobrodské Mateřské centrum Zvoneček. Akce se koná v sobotu 26. května od 14 hodin.

Merkurovy medaile putují na Havlíčkobrodsko

Havlíčkův Brod – Udílení zlatých a stříbrných Merkurových medailí Hospodářské komory ČR (HK ČR) se uskutečnilo v předvečer XXX. Sněmu HK ČR v Ostravě. Za Okresní hospodářskou komoru Havlíčkův Brod (OHK HB) získali medaili podnikatelé Jiří Holešák a Igor Zahrádka.

Novinářskou cenu v Brodě získala Světlana Witowská

Havlíčkův Brod – Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 ve čtvrtek v havlíčkobrodské radnici převzala Světlana Witowská z České televize. Ceny již dvacet let uděluje Nadace Český literární fond Praha. Od roku 2000 se novináři na předávání prestižních žurnalistických ocenění sjíždí právě do Havlíčkova Brodu.

Nový supermarket v Brodě roste před očima

Havlíčkův Brod - Jako z vody roste nový supermarket v Havlíčkově Brodě vedle silnice na Jihlavu. Nicméně jeho konkrétní účel je zatím zahalen tajemstvím. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT